Risperiwin - Risperidonum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład risperidon
Postać tabletki powlekane
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Psychiatria
Neurologia
Działanie przeciwpsychotyczne
przeciwko schizofrenii

Wskazania:

Psychozy schizofreniczne, inne stany psychotyczne.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Tabletki mogą być przyjmowane niezalażnie od posiłku. Lek należy odstawiać stopniowo. Niewskazane jest spożywanie alkoholu w czasie leczenia preparatem.

Możliwe skutki uboczne:

Pobudzenie, lęk, bezsenność,  ból i zawroty głowy, nadmierne uspokojenie, zwiększenie masy ciała, senność, zmęczenie, zaburzenia koncentracji, zaburzenia widzenia, niedociśnienie, zapalenie błony śluzowej nosa, zaparcia, niestrawność, nudności, wymioty, wysypka, nietrzymanie moczu, zaburzenia erekcji. Lek może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na riperidon lub pozostałe składniki preparatu, choroby układu sercowo-naczyniowego, chorobę Parkinsona, padaczkę, cukrzycę. Gdy przyjmujesz inne leki przeciwpsychotyczne, sole litu, leki przeciwdepresyjne, leki przeciwcholinergiczne, metyldopę, karbamazepinę, chinidynę, terbinafinę. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.