×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Enema - Natrii dihydrophosphas, Natrii hydrophosphas - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład diwodorofosforan sodu
wodorofosforan sodu
Postać roztwór do wlewu
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Medycyna rodzinna
Proktologia
Działanie przeczyszczające
Zamów w doz.pl Enema, roztwór doodbytniczy, 150 ml

Wskazania do stosowania

Zaparcia, przygotowanie do zabiegów diagnostycznych jelita grubego, w okresie przed- i pooperacyjnym, oczyszczanie jelita grubego ze środka kontrastowego po badaniu radiologicznym, w położnictwie przed porodem i po porodzie.

Dawkowanie

Doodbytniczo. Dorośli - 120-150 ml, dzieci 14 kg - 30 ml, 27 kg - 60 ml, 40 kg - 90 ml preparatu. Po zdjęciu kapturka ochronnego należy sprawdzić, czy końcówka wlewki jest pokryta wystarczającą ilością środka poślizgowego. Jeśli nie – należy ją posmarować wazeliną lub olejem roślinnym. W celu wykonania wlewu należy wprowadzić kaniulę do odbytnicy. Powoli naciskać butelkę, aż do wprowadzenia jej zawartości. Opakowanie zawiera nadmiar roztworu, co pozwala na nie wyciskanie aż do całkowitego opróżnienia butelki. Po dokonaniu wlewu należy utrzymać pierwotną pozycje aż do wystąpienia uczucia parcia co nastąpi po 2 do 5 minutach. Nie stosować u dzieci poniżej 2 roku życia. Nie powtarzać wlewu w krótkim czasie.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, symptomy zapalenia wyrostka robaczkowego, krwawienia z jelita grubego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, nadciśnienie, choroby nerek.

 

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Skutki uboczne

Sporadycznie bóle brzucha. W przypadku częstego stosowania zaburzenia czynności jelita grubego.