Enema, roztwór doodbytniczy, 150 ml
Enema, roztwór doodbytniczy, 150 ml
10.99 zł

Enema, roztwór doodbytniczy, 150 ml

Enema, roztwór doodbytniczy, 150 ml
10.99 zł
BEZPŁATNIE

Opis

Lek Enema, roztwór do wlewu doodbytniczego działający oczyszczająco na jelito grube.

Skład

Substancjami czynnymi leku są: disodu fosforan dwunastowodny (Dinatriiphosphas dodecahydricus), i sodu diwodorofosforan jednowodny (Natrii dihydrogenophosphas monohydricus)
1 ml roztworu zawiera 32,2 mg disodu fosforanu i 139 mg sodu diwodorofosforanu, w przeliczeniu na substancje bezwodne.

Inne składniki leku to: metylu parahydroksybenzoesan, woda oczyszczona

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. 

Roztwór należy podawać tylko w postaci wlewu doodbytniczego.

Dorośli: 120- 150 ml.

Dzieci: poniżej 14 kg - 30 ml do 27 kg - 60 ml do 40 kg - 90 ml.

U osób odwodnionych objętość wlewu należy zmniejszyć ponieważ lek może spowodować dalsze odwodnienie.
Unikać powtarzania wlewów w krótkich odstępach czasu.
Nie należy stosować leku częściej niż raz na dobę lub stosować według zalecenia lekarza.

Lek podaje się doodbytniczo wciskając odpowiednią objętość roztworu wieczorem w dniu poprzedzającym wykonanie badania lub zabiegu operacyjnego oraz w dniu operacji. Wlew doodbytniczy w dniu poprzedzającym operację można powtórzyć w przypadku nie uzyskania pełnego oczyszczenia. Roztwór wprowadzany do odbytnicy powinien mieć temperaturę pokojową.

Po zastosowaniu leku należy podać pacjentowi doustnie dodatkową porcję płynów.
Środków przeczyszczających nie należy stosować dłużej niż jeden tydzień.

Działanie

Działa oczyszczająco na jelito grube. Zapobiega wchłanianiu wody w jelicie grubym powodując zmiękczenie mas kałowych. Zwiększenie objętości i zmiękczenie mas kałowych prowadzi do natychmiastowego pobudzenia odruchu wypróżniania.

Wskazania

Lek Enema stosowany jest w: zaparciach, oczyszczaniu jelita grubego przed badaniami diagnostycznymi, przed i po zabiegach operacyjnych, oczyszczaniu jelita ze złogów środka kontrastowego po badaniu radiologicznym oraz oczyszczaniu jelita przed i po porodzie.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Enema:

  • jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą,
  • jeśli u pacjenta występuje niedrożność jelit, zarośnięcie odbytu, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, krwawienie z jelita grubego,
  • jeśli u pacjenta stwierdzono: choroby serca, wysokie ciśnienie krwi, choroby nerek, zapalenie lub
  • objawy zapalenia wyrostka robaczkowego,
  • jeśli u pacjenta występują: bóle brzucha, nudności i wymioty,
  • u dzieci do lat 3,
  • u pacjentów odwodnionych.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Częstość występowania działań niepożądanych nie może być określona na podstawie dostępnych danych.

Zaburzenia metabolizmu i odżywiania: podwyższenie stężenia jonów fosforanowych we krwi (hiperfosfatemia), obniżenie stężenia potasu we krwi (hipokaliemia) oraz nagromadzenie się we krwi nadmiernej ilości substancji o charakterze kwaśnym lub zmniejszenie ilości substancji o charakterze zasadowym (kwasica metaboliczna). Przemijające obniżenie stężenia jonów wapnia (hipokalcemia) i przemijające podwyższenie stężenia jonów sodu (hipematremia), a w konsekwencji odwodnienie.

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: podrażnienie błony śluzowej odbytu, dreszcze, pęcherze, kłucie, świąd odbytu, ból.

Zaburzenia żołądka i jelit: nudności, wymioty, bóle brzucha, wzdęcia, biegunka.

Częste stosowanie może prowadzić do zaburzeń czynności jelita grubego: zaburzenia układu immunologicznego Reakcje nadwrażliwości np. pokrzywka, świąd.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.

U pacjentów stosujących leki blokujące kanały wapniowe, leki moczopędne, preparaty litu lub inne leki mogące wpływać na stężenie jonów we krwi, może dochodzić do zmian stężenia jonów we krwi takich jak: hiperfosfatemia (podwyższony poziom fosforanów), hipokalcemia (obniżony poziom potasu), hipokaliemia (obniżony poziom wapnia), odwodnienie z towarzyszącym podniesieniem poziomu sodu (hipematremia) lub kwasica.

Ze względu na istniejący związek pomiędzy występowaniem podniesionego poziomu sodu (hipematremia) a obniżonym poziomem litu w surowicy krwi, jednoczesne stosowanie produktu leczniczego Enema i preparatów litu może skutkować obniżeniem poziomu litu w surowicy krwi a tym samym obniżeniem skuteczności preparatów litowych.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Po zastosowaniu leku należy podać pacjentowi doustnie dodatkową porcję płynów.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ze względu na ryzyko wystąpienia zaburzeń jonowych nie zaleca się stosowania leku Enema w czasie ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Wyjątek stanowi pojedyncza aplikacja leku kobietom przed i po porodzie.

Ze względu na możliwość przenikania jonów fosforanowych do mleka matki zaleca się odrzucanie ściągniętego pokarmu do 24 godzin po zastosowaniu leku.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Lek u dzieci w wieku od 3 lat można stosować tylko wówczas, gdy zostanie przepisany przez lekarza i pod jego nadzorem.
U dzieci w wieku do 5 lat stosować szczególnie ostrożnie.

Producent

LAB.GALENOWE
Spółdzielcza 25a
Dywity
Produkt w kategoriach
Cechy produktu
Płeć
Wiek
Typ produktu
Postać
Działanie/właściwości
Problem
Część ciała
Układy narządowe
Pora stosowania
Sposób aplikacji
PRODUCENT

Enema - Natrii dihydrophosphas, Natrii hydrophosphas - zastosowanie i działanie

Skład:

diwodorofosforan sodu wodorofosforan sodu

Postać:

roztwór do wlewu

Kategoria:

Przewód pokarmowy i metabolizm

Specjalności:

Medycyna rodzinna Proktologia

Działanie:

przeczyszczające

Wskazania:

Zaparcia, przygotowanie do zabiegów diagnostycznych jelita grubego, w okresie przed- i pooperacyjnym, oczyszczanie jelita grubego ze środka kontrastowego po badaniu radiologicznym, w położnictwie przed porodem i po porodzie.

Dawkowanie:

Doodbytniczo. Dorośli - 120-150 ml, dzieci 14 kg - 30 ml, 27 kg - 60 ml, 40 kg - 90 ml preparatu. Po zdjęciu kapturka ochronnego należy sprawdzić, czy końcówka wlewki jest pokryta wystarczającą ilością środka poślizgowego. Jeśli nie – należy ją posmarować wazeliną lub olejem roślinnym. W celu wykonania wlewu należy wprowadzić kaniulę do odbytnicy. Powoli naciskać butelkę, aż do wprowadzenia jej zawartości. Opakowanie zawiera nadmiar roztworu, co pozwala na nie wyciskanie aż do całkowitego opróżnienia butelki. Po dokonaniu wlewu należy utrzymać pierwotną pozycje aż do wystąpienia uczucia parcia co nastąpi po 2 do 5 minutach. Nie stosować u dzieci poniżej 2 roku życia. Nie powtarzać wlewu w krótkim czasie.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Sporadycznie bóle brzucha. W przypadku częstego stosowania zaburzenia czynności jelita grubego.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, symptomy zapalenia wyrostka robaczkowego, krwawienia z jelita grubego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, nadciśnienie, choroby nerek.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.