Encyklopedia leków

Dotur - Doxycyclinum

Podstawowe informacje

Skład
doksycyklina
Postać
kapsułki
Kategoria
Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności
Choroby zakaźne i pasożytnicze
Urologia
Dermatologia i wenerologia
Choroby płuc
Otolaryngologia
Działanie
przeciwbakteryjne
antybiotyk

Zakażenia dróg oddechowych, układu moczowo-płciowego (rzeżączka, nierzeżączkowe i rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, kiła, ziarnica weneryczna pachwin), zakażenia układu pokarmowego i dróg żółciowych (biegunka podróżnych, cholera, pełzakowica), zakażenia skóry i tkanek miękkich.

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.

 

Uwaga! Podczas leczenia należy unikać spożywania nabiału, mleka, preparatów wapnia i silnego nasłonecznienia.

 

Nie podawać dzieciom poniżej 12 roku życia.

 

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

 

Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Gdy masz nadwrażliwość na doksycyklinę, tetracykliny lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia funkcji wątroby i/lub nerek.

 

Gdy przyjmujesz inne leki. Związki wapnia, magnezu i glinu w lekach zobojętniających zmniejszają wchłanianie doksycykliny. Z solami żelaza zmniejsza się wchłanianie obu leków. Nie należy podawać doksycykliny jednocześnie z antybiotykami o działaniu bakteriobójczym. Doksycyklina może nasilać działanie doustnych leków przeciwcukrzycowych oraz leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryn. Leki pobudzające enzymy wątrobowe jak np. barbiturany, karbamazepina mogą osłabiać działanie antybiotyku. Jednoczesne stosowanie z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi może zmniejszać skuteczność działania preparatów antykoncepcyjnych.

 

 

Jeśli jesteś lub podejrzewasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Stosowanie leku w ciąży ograniczone jest do przypadków, gdy potencjalne korzyści dla matki wynikające ze stosowania leku dla matki przewyższają ewentualne ryzyko dla płodu. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Może wywołać wysypki skórne, rumień i złuszczające zapalenie skóry; mogą też wystąpić reakcje nadwrażliwości w postaci pokrzywki, obrzęku naczynioruchowego - pokrzywki o głębszym umiejscowieniu; odczyny alergiczne. Możliwe zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, brak łaknienia, zapalenie języka, jelita cienkiego, odbytu, rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy), nadkażenia drożdżakami i opornymi bakteriami, zaburzenia w obrazie krwi. Doksycyklina stosowana w trakcie rozwoju zębów może spowodować trwałą zmianę ich zabarwienia.

 

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Uwaga! Zapoznaj się z ostrzeżeniem
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij