×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Mecortolon N - Neomycini sulfas, Prednisoloni pivalas - zastosowanie, działanie i opis

Wskazania do stosowania

Ropne powikłania uczuleniowe lub inne przebiegające ze świądem skóry.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Czas trwania leczenia określa lekarz. Smarować zmienione chorobowo powierzchnie skóry cienką warstwą kremu, ewentualnie zastosować opatrunek zamknięty. Nie stosować na otwarte rany i duże powierzchnie skóry, zwłaszcza uszkodzonej.

Uwaga!Na skórę twarzy nie stosować dłużej niż 7 dni. W ciągu tygodnia można zużyć nie więcej niż 1 tubę kremu.

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Poinformuj lekarza

Gdy masz w nadwrażliwości na prednizolonu piwalan, inne kortykosteroidy, neomycynę lub inne antybiotyki aminoglikozydowe, lub na którąkolwiek substancję pomocniczą produktu leczniczego, wirusowe, grzybicze lub bakteryjne zakażenia skóry, trądzik pospolity, różowaty, nowotwory skóry, w zapaleniu lub owrzodzeniu żylakowatym.

Gdy przyjmujesz antybiotyki aminoglikozydowe, kwas etakrynowy, wankomycynę lub kolistynę.

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Preparat może być stosowany w drugim i trzecim trymestrze ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Nie stosować w pierwszym trymestrze ciąży oraz w okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne

Wyprysk kontaktowy, reakcje uczuleniowe (zwłaszcza u pacjentów z istniejącymi wcześniej zmianami uczuleniowymi), zaostrzenie zmian (np. w trądziku zwykłym lub różowatym), rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych, trądzik posteroidowy, pieczenie, świąd, podrażnienie i przebarwienie skóry. Przy długotrwałym stosowaniu na duże powierzchnie skóry może się wchłaniać i wywoływać objawy, jak po doustnym lub pozajelitowym podaniu (m.in. toksyczne działanie na narząd słuchu).

Lek nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.