Actifed, (1,25 mg+30 mg+10 mg/5ml), syrop, 100 ml
Actifed, (1,25 mg+30 mg+10 mg/5ml), syrop, 100 ml
13.99 zł

Actifed, (1,25 mg+30 mg+10 mg/5ml), syrop, 100 ml

Actifed, (1,25 mg+30 mg+10 mg/5ml), syrop, 100 ml
13.99 zł
BEZPŁATNIE

Actifed - Triprolidini hydrochloridum, Pseudoephedrini hydrochloridum, Dextromethorphani hydrobromidum - zastosowanie i działanie

Skład:

chlorowodorek pseudoefedryny chlorowodorek triprolidyny bromowodorek dekstrometorfanu

Postać:

syrop

Kategoria:

Układ oddechowy

Specjalności:

Medycyna rodzinna Otolaryngologia

Działanie:

przeciwkaszlowe zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa hamuje odruch kichania

Wskazania:

Leczenie objawowe w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych przebiegających z obrzękiem błony śluzowej (blokadą) nosa i wysiękiem z nosa oraz kaszlem u dorosłych i dzieci w wieku od 7 lat.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia - 10 ml 3-4 razy na dobę, dzieci od 7 do 12 roku życia - 5 ml 3-4 razy na dobę. Syrop należy dawkować za pomocą załączonej miarki. Stosując lek nie należy równocześnie spożywać alkoholu ani przyjmować preparatów zawierających alkohol. Jeśli po 3 dniach objawy nie ustąpią, należy odstawić lek i zwrócić się po poradę do lekarza.

Możliwe skutki uboczne:

Objawy pobudzenia lub hamowania ośrodkowego układu nerwowego (najczęściej opisywano senność). Opisywano również zaburzenia snu. Stosowanie preparatu może wywołać ostrą niewydolność oddechową. Sporadycznie mogą występować: wysypka skórna, zwiększenie częstości serca oraz zatrzymanie moczu u mężczyzn. Stosowanie syropu może być związane z wystąpieniem działania przeczyszczającego. Podczas stosowania preparatu nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać urządzeń mechanicznych.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz kaszel związany z astmą oskrzelową lub z dużą ilością wydzieliny, mukowiscydozę, gdy masz chore serce, nadciśnienie, nadczynność tarczycy, jaskrę, przerost gruczołu krokowego. Gdy przyjmujesz leki nasenne, uspokajające, przeciwdepresyjne, szczególnie należące do grupy inhibitorów monoaminooksydazy - MAO np. Aurorix, Mobemid (Actifed można stosować dopiero po upływie 2 tygodni od momentu odstawienia leków z grupy).  Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Syrop Actifed może być stosowany w ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Przed rozpoczęciem przyjmowania syropu Actifed kobiety karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem.

Opis

Actifed to produkt leczniczy do stosowania w przypadku objawów towarzyszących przeziębieniu jak katar, kaszel nieproduktywny (suchy).

Smak jeżynowy.

Skład

Substancjami czynnymi są: triprolidyna (Triprolidini hydrochloridum), pseudoefedryna (Pseudoephedrini hydrochloridum), dekstrometorfan (Dextromethorphani hydrobromidum).

5 ml syropu zawiera 1,25 mg triprolidyny chlorowodorku, 30 mg pseudoefedryny chlorowodorku, 10 mg dekstrometorfanu bromowodorku.

Substancje pomocnicze: sorbitol roztwór 70%, sacharoza, sodu benzoesan, metylu hydroksybenzoesan, czerwień koszenilowa, etanol 96%, zapach jeżynowy, lewomentol, wanilina, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak opisano to w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.

  • Lek stosuje się doustnie.

Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 10 ml syropu 3-4 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa wynosi 40 ml.

Dzieci w wieku 7-12 lat: 5 ml syropu 3-4 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa wynosi 20 ml.

Działanie

Actifed zawiera 3 substancje czynne, które odpowiadają za działanie przeciwalergiczne (triprolidyna) - zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa, wyciek z nosa, świąd i kichanie. Pseudoefedryna z kolei zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa, a dekstrometorfan działa hamująco na ośrodek kaszlu i wykazuje działanie przeciwkaszlowe. Lek ten łagodzi objawy takie jak katar i kaszel, łagodzi objawy towarzyszące stanom zapalnym górnych dróg oddechowych.

Wskazania

  • objawy towarzyszące stanom zapalnym górnych dróg oddechowych (katar, kaszel).

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Actifed:

  • w przypadku nadwrażliwości na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
  • w przypadku istniejące nadciśnienia, ciężkiej choroby wieńcowej,
  • jeśli w ostatnim czasie (14 dni) pacjent przyjmował inhibitory MAO lub je przyjmuje,
  • w przypadku stosowania furazolidonu,
  • jeśli pacjent cierpi na ciężką niewydolność wątroby.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 10 000 osób):

  • euforia, niepokój,
  • ból głowy,
  • zaburzony rytm serca, kołatanie serca, przyspieszona akcja serca,
  • ból brzucha, wymioty, biegunka,
  • wysypka, świąd, pokrzywka,
  • zmęczenie,
  • zwiększone ciśnienie krwi.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Stosowanie leku omówić z lekarzem w przypadku chorób serca, nadciśnienia tętniczego, chorób tarczycy, cukrzycy, jaskry, zaburzonej czynności wątroby i/lub nerek, jeśli pacjent ma przewlekły kaszel taki jak w przebiegu astmy lub kaszel z dużą ilością wydzieliny.
  • Leku nie stosować łącznie z alkoholem.
  • Lek może powodować senność.
  • Istnieje możliwość wystąpienia uzależnienia od leku - ze względu na dekstrometorfan.
  • Lek zawiera małe ilości etanolu.
  • Lek zawiera sorbitol - nie stosować w przypadku nietolerancji niektórych cukrów.
  • Lek zawiera metylu hydroksybenzoesan i czerwień koszenilową - składniki, które mogą powodować reakcje alergiczne (także typu późnego).
  • Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC, chronić od światła.
  • Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekarz, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Actifed może wchodzić w interakcje z:

  • inhibitorami MAO,
  • furazolidonem,
  • TLPD,
  • lekami hamującymi łaknienie,
  • lekami psychotropowymi,
  • lekami obniżającymi ciśnienie,
  • lekami uspokajającymi i nasennymi,
  • inhibitorami enzymu CYP2D6 jak fluoksetyna, paroksetyna, sertralina, bupropion, propafenon, haloperidol.

Ciąża i karmienie piersią

W przypadku kobiet w ciąży lub karmiących piersią przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Stosowanie leku u dzieci poniżej 7 lat jest przeciwwskazane.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Podczas stosowania tego leku nie należy prowadzić samochodu.

Producent

Famar Orléans
5, avenue de Concyr
45071 Orléans Cedex 2