ACTI-trin, syrop, 100 ml
12.99 zł

ACTI-trin, syrop, 100 ml

ACTI-trin, syrop, 100 ml
12.99 zł
BEZPŁATNIE

Rekomendowany produkt zastępczy

Opis

ACTI-trin zawiera trzy substancje czynne: triprolidynę, pseudoefedrynę i dekstrometorfan.

Skład

Substancjami czynnymi leku triprolidyna, pseudoefedryna i dekstrometorfan.

5 ml syropu zawiera: 1,25 mg chlorowodorku triprolidyny, 30 mg chlorowodorku pseudoefedryny i 10 mg bromowodorku dekstrometorfanu.

Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: maltitol ciekły, sodu benzoesan, metylu parahydroksybenzoesan, sacharyna sodowa, lewomentol, wanilina, substancja poprawiająca smak i zapach „cola* (substancje aromatyczne naturalne, triacetyna, etanol), żółcień chinolinowa (E104), czerwień koszenilowa (E120), czerń brylantowa (E 151), etanol 96% (v/v), woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.

W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lek stosuje się doustnie.

  • Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 10 ml syropu 3 do 4 razy na dobę, nie częściej niż co 6 godzin.
  • Dzieci od 7 do 12 lat: 5 ml syropu 3 do 4 razy na dobę, nie częściej niż co 6 godzin.

Do opakowania dołączona, jest łyżeczka lub kieliszekdo podawania leków.

Działanie

Triprolidyna w skojarzeniu z pseudoefedryną hamuje odruch kichania, zmniejsza ilość wydzieliny z nosa i inne objawy przeziębienia.

Pseudoefedryną ponadto zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa, przez co zwiększa jego drożność. Dekstrometorfan działa przeciwkaszlowo.

Wskazania

ACTI-trin stosuje się w leczeniu objawowym w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych (grypa, przeziębienie i inne Infekcje górnych dróg oddechowych) przebiegających z kaszlem, obrzękiem błony śluzowej nosa i wodnistym wysiękiem z nosa.

Przeciwwskazania

Nie stosować leku ACTI-trin

  • jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
  • podczas leczenia inhibitorami monoaminooksydazy (IMAO) (takimi jak iproniazyd, fenelzyna, izokarboksazyd, tranylcypromina, klorgllina, selegilina, toloksaton, amiflamina, moklobemid, lazabemid) oraz przez 2 tygodnie po odstawieniu inhibitorów MAO;
  • w astmie oskrzelowej;
  • w niewydolności oddechowej;
  • w kaszlu z dużą ilością wydzieliny oraz kaszlu związanym z astmą oskrzelową;
  • w ciężkim nadciśnieniu;
  • w ciężkiej chorobie niedokrwiennej serca;
  • w mukowiscydozie;

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów stosujących lek): spadek nastroju, zmęczenie, pobudzenie, zawroty głowy, zaburzenia snu, senność, niepokój, halucynacje, zaburzenia rytmu serca (tachykardia), nudności, wymioty, zaparcia lub biegunki, suchość błony śluzowej jamy ustnej i nosogardzieli, zatrzymanie moczu i bolesne oddawanie moczu (zwłaszcza u mężczyzn z objawami przerostu gruczołu krokowego), wysypka ze świądem lub bez świądu, pokrzywka.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
  • Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
  • Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Lek należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą wątroby.

  • ACTI-trin zawiera etanol. Lek zawiera 4,58% v/v etanolu (alkoholu), tzn. do 181 mg na dawkę, co jest równoważne 4,58 ml piwa lub 1,91 ml wina na dawkę. Jest szkodliwy dla osób z chorobą alkoholową.
  • ACTI-trin zawiera żółcień chinolinową (E 104), czerwień koszenilową (E120) i czerń brylantową (E 151). Lek może powodować reakcje alergiczne
  • ACTI-trin zawiera sodu benzoesan. Lek może powodować niewielkiego stopnia podrażnienie skóry, oczu i błon śluzowych.
  • ACTI-trin zawiera metylu parahydroksybenzoesan. Lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).
  • ACTI-trin zawiera maltitol ciekły. Jeśli stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 7 lat.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Lek może zaburzać zdolność kierowania pojazdami ze względu na możliwość wystąpienia senności, zawrotów głowy. Podczas stosowania leku ACTI-trin nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.

Dostawa / odbiór produktu:

Odbiór zamówionych produktów możliwy jest w 956 aptekach na terenie całej Polski. Zapraszamy do katalogu aptek, w celu poznania lokalizacji najbliższej apteki, która zrealizuje Państwa zamówienie. Dostawa do aptek na terenie całego kraju realizowana jest bezpłatnie w terminie 24-72h
Cechy produktu
Wiek
Typ produktu
Pora stosowania
Postać
Płeć
Część ciała
Problem
Działanie/właściwości
Układy narządowe
Sposób aplikacji
Główny składnik
PRODUCENT

Actitrin - Triprolidini hydrochloridum, Pseudoephedrini hydrochloridum, Dextromethorphani hydobromidum - zastosowanie i działanie

Skład:

chlorowodorek pseudoefedryny chlorowodorek triprolidyny bromowodorek dekstrometorfanu

Postać:

syrop

Kategoria:

Układ oddechowy

Specjalności:

Otolaryngologia Medycyna rodzinna

Działanie :

przeciwkaszlowe hamuje odruch kichania zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa

Wskazania:

Leczenie objawowe stanów zapalnych górnych dróg oddechowych (grypa, przeziębienie i inne infekcje górnych dróg oddechowych), przebiegających z kaszlem, obrzękiem błony śluzowej nosa i wodnistym wysiękiem z nosa.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia: 10 ml syropu 3-4 razy dziennie. Dzieci od 7 do 12 roku życia: 5 ml syropu 3-4 razy dziennie. Stosować nie częściej niż co 6 godzin. Ze względu na zawartość alkoholu nie zaleca się stosowania preparatu do ukończenia 6 roku życia.

Możliwe skutki uboczne:

Mogą wystąpić senność, zawroty głowy, zmęczenie, zaburzenia snu. Rzadko omamy, przyspieszenie pracy serca, zaparcia lub biegunki, nudności, wymioty, zatrzymanie lub bolesne oddawanie moczu, suchość błony śluzowej jamy ustnej i nosogardzieli, reakcje alergiczne, takie jak wysypka skórna (niekiedy ze świądem), pokrzywka, skurcz oskrzeli, krótki oddech. Ze względu na zawartość alkoholu mogą wystąpić działania niepożądane u pacjentów z chorobami wątroby, padaczką, uszkodzeniami mózgu, chorobami psychicznymi, chorobą alkoholową oraz u kobiet w ciąży i u dzieci. Podczas stosowania preparatu nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać urządzeń mechanicznych.

Poinformuj lekarza:

Gdy chorujesz na astmę oskrzelową, mukowiscydozę, masz kaszel z dużą ilością wydzieliny, ciężkie nadciśnienie, chore serce, nadczynność tarczycy, przerost gruczołu krokowego, jaskrę, cukrzycę, schorzenia wątroby, nerek. Gdy przyjmujesz leki należące do grupy inhibitorów monoaminooksydazy (MAO), leki nasenne, uspokajające. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.