Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest
tutaj.
O produkcie
Podmiot odpowiedzialny
Pfizer Europe MA EEIG.Boulevard de la Plaine 17
1050 Bruxelles, Belgia
Producent
BIOHAVEN PHARMACEUTICAL IRELAND DACOpis
Vydura to lek w postaci liofilizatu doustnego, zawiera substancję czynną, rimegepant, który jest stosowany w leczeniu napadów migrenowych.
Skład
Substancją czynną leku jest rimegepant.
Każdy liofilizat doustny zawiera siarczan rimegepantu w ilości odpowiadającej 75 mg rimegepantu.
Substancje pomocnicze: żelatyna, mannitol, aromat miętowy, sukraloza.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie dla pacjenta.
Lek Vydura jest przeznaczony do podawania doustnego. Liofilizat doustny można przyjmować niezależnie od posiłku i bez popijania wodą.
Instrukcja stosowania:
1) Otwierać opakowanie suchymi rękoma. Zdjąć powłokę foliową z jednego blistra i ostrożnie wyjąć liofilizat doustny. Nie wypychać liofilizatu doustnego przez folię.
2) Niezwłocznie po otwarciu blistra wyjąć liofilizat doustny i umieścić go na języku lub pod językiem, gdzie się rozpuści. Leku nie trzeba popijać wodą. Nie przechowywać liofilizatu doustnego poza blistrem do następnego użycia.
Działanie
Vydura to lek przeciwbólowy. Hamuje aktywność substancji w organizmie określanej mianem peptydu związanego z genem kalcytoniny. U osób z migreną może występować podwyższone stężenie CGRP. Rimegepant wiąże się z receptorem CGRP, zmniejszając zdolność CGRP do wiązania się z tym receptorem. Ogranicza to aktywność CGRP, czego skutkiem może być zatrzymanie aktywnego napadu migrenowego oraz zmniejszenie liczby napadów migrenowych w sytuacji stosowania w ramach profilaktyki.
Wskazania
Lek Vydura jest wskazany w leczeniu i profilaktyce napadów migrenowych u pacjentów dorosłych.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować u pacjentów z nadwrażliwością na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Częste działanie niepożądane (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 osób) to nudności.
Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy zachować ostrożność oraz poinformować lekarza, jeśli pacjent: ma poważne choroby wątroby; ma zaburzenia czynności nerek lub jeśli jest poddawany dializom.
Należy przerwać przyjmowanie leku i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem: jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy reakcji alergicznej, np. problemy z oddychaniem lub ciężką wysypką.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 30°C.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
Szczególnie ważna jest informacja jeśli pacjent stosuje: itrakonazol i klarytromycyna (leki stosowane w leczeniu zakażeń grzybiczych lub bakteryjnych); rytonawir i efawirenz (leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV); bozentan (lek stosowany w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi); ziele dziurawca zwyczajnego (produkt ziołowy stosowany w leczeniu depresji); fenobarbital (lek stosowany w leczeniu padaczki); ryfampicyna (lek stosowany w leczeniu gruźlicy); modafinil (lek stosowany w leczeniu narkolepsji).
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie zaleca się stosowania leku u kobiet w ciąży. Decyzję o zastosowaniu leku w okresie karmienia piersią podejmuje lekarz.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Nie należy stosować leku u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia.
Cechy produktu
- Płeć
- Wiek
- Typ produktu
- Postać
- Działanie/właściwości
- Problem
- Układy narządowe
- Sposób aplikacji
- RX kategoria