category banner

Marihuana medyczna – recepta – kto może ją wystawić?

25 produktów info
Podsumowanie
25 produktów info
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
susz
794,00
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
susz
645,00
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
susz
547,00
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
susz
604,00
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
susz
321,00
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
susz
370,00
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
Ostatnie sztuki Na receptę
Cannabis sativa L. Red No 2, 5 g
susz
336,00
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
olejek
231,00
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
olejek
512,00
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
olejek
1 056,00
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
olejek
660,00
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
323,00

ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
susz
964,00
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
604,00
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
susz
826,00
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
944,00
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
645,00
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
susz
306,00
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
susz
866,00
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
susz
6 222,00
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
susz
326,00
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
susz
660,00

Marihuana medyczna — co to jest i skąd pochodzi?

Marihuana medyczna to ziele konopi siewnych, czyli Cannabis sativa, innych niż włókniste, często nazywana konopiami indyjskimi. Pozyskiwana jest ze ściśle kontrolowanych upraw. Cykl produkcji zgodny jest z restrykcyjnymi przepisami. Uprawa odbywa się w zamkniętych pomieszczeniach, w określonych precyzyjnie warunkach środowiskowych, bez pestycydów i substancji potencjalnie szkodliwych. Kwiatostany są zbierane ręcznie, poddawane standaryzowanemu suszeniu i kontrolowane laboratoryjnie pod względem składu.

Czy stosowanie marihuany medycznej jest bezpieczne?

Leki z marihuaną medyczną są bezpieczne i nie mogą być porównywane z zielem pochodzącym z upraw niepodlegających kontroli. Należy wyraźnie powiedzieć, że są wytwarzane w procesie pełnym obostrzeń i rygorystycznie kontrolowane na każdym etapie produkcji, przetwarzania i dystrybucji. Mają status leku, ich skład jest znany, a stosowana dawka jest najniższą skuteczną. W Polsce dostępne są obecnie dwie formy marihuany medycznej: Cannabis flos i Cannabis extractum normatum, czyli susz i ekstrakt olejowy. Terapię zaczyna się od niskiej dawki i Pacjent zgodnie z zaleceniami lekarza, stopniowo ja zwiększa aż do uzyskania najmniejszej optymalnej i skutecznej. W procesie leczenia wskazane jest prowadzenie dzienniczka kontroli. Pacjent zapisuje w nim stosowaną dawkę oraz swoje uwagi dotyczące samopoczucia. Metoda ta dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo terapii.

Kannabinoidy, czyli główne substancje czynne marihuany leczniczej, są bezpieczne  w  terapii, wykazują niską  potencjalną  toksyczność  i  istnieje bardzo niewielkie ryzyko ich przedawkowania.

Co zawiera i kiedy można zastosować medyczną marihuanę?

Za działanie marihuany medycznej odpowiadają głównie kannabinoidy, a wśród nich THC (tetrahydrokannabinol) i CBD (kannabidiol), ale również szereg innych substancji, których obecność wpływa na efekt terapeutyczny i bezpieczeństwo stosowania. Wskazania do zastosowania marihuany medycznej są bardzo liczne, a o tym czy jej wdrożenie do leczenia jest możliwe i celowe decyduje lekarz znający sytuację zdrowotną Pacjenta. Lekarz dobiera rodzaj preparatu, jego postać i dawkę oraz drogę podania.

Marihuana medyczna wykorzystywana jest w wielu dziedzinach medycyny, można tu wymienić: onkologię i medycynę paliatywną, psychiatrię, neurologię, gastroenterologię, reumatologię, dermatologię, szeroko pojętą terapię bólu i wiele innych. Wśród wskazań leczniczych medycznej marihuany znajdują się m.in.

  • terapia bólu (nowotworowy, przewlekły, ostry, migrenowy, mięśniowy, menstruacyjny);
  • depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia snu, ADHD, zaburzenia odżywiania, uzależnienia od opiatów, alkoholu i benzodiazepin;
  • epilepsja, choroba Alzheimera i Parkinsona, zespoły otępienne, spastyczność i dystrofie mięśniowe, choroby rdzenia kręgowego, stwardnienie rozsiane i zanikowe boczne;
  • zespół jelita drażliwego, choroba Leśniowskiego-Crohna;
  • choroby zapalne i zwyrodnieniowe stawów, fibromialgia;
  • alergie;
  • dermatozy, łuszczyca, świąd, atopowe zapalenie skóry, toczeń układowy;
  • nadciśnienie, jaskra, cukrzyca, osteoporoza;
  • brak apetytu, niedożywienie oraz nudności i wymioty w przebiegu leczenia onkologicznego.

Marihuana lecznicza — w jaki sposób ją stosujemy?

Zastosowanie suszu marihuany medycznej wymaga użycia waporyzatora. Jest to precyzyjne, łatwe w obsłudze urządzenie, ogrzewające susz w wyniku czego uwalniane są składniki aktywne i razem z parą dostają się do płuc, a następnie do krwioobiegu. Efekt leczniczy na skutek wchłaniania kannabinoidów pojawia się już po kilku minutach i utrzymuje zazwyczaj do trzech godzin.

Ekstrakt marihuany medycznej podany drogą doustną daje efekt leczniczy po około 30 do 90 minutach, ale jego działanie utrzymuje się nawet do dziesięciu godzin. Daje też możliwość ścisłej kontroli dawki. Nie wymaga stosowania dodatkowych urządzeń.

Recepta na medyczną marihuanę

Marihuana medyczna w Polsce jest wprowadzona do obrotu jako surowiec farmaceutyczny do receptury aptecznej. Znajduje się w wykazie środków odurzających.

Recepta ma medyczną marihuanę może zostać wystawiona przez każdego lekarza (bez względu na specjalizację) poza lekarzem weterynarii. W związku z tym, że Ustawodawca nie przewidział listy wskazań do stosowania marihuany medycznej, lekarz w trakcie wizyty stacjonarnej lub teleporady (online), po zapoznaniu się z historią choroby i sytuacją zdrowotną Pacjenta, kwalifikuje go do terapii marihuana medyczną i wystawia e-receptę.

  • jest oznaczona Rpw,
  • całkowita ilość przepisanej substancji musi być wyrażona słownie,
  • ilość leku nie może przekraczać potrzeb Pacjenta na 90 dni,
  • zapis dawkowania musi określać dawkę dzienną leku,
  • jest ważna 30 dni od daty wystawienia,
  • można ją zrealizować w aptece ogólnodostępnej.

O czym warto pamiętać?

O czym dobrze jest pamiętać podczas terapii marihuaną medyczną:

  • realizując receptę, warto poprosić o wystawienie faktury zawierającej ilość zakupionego leku, jego serię i datę ważności (jest to dokument, którym możemy się okazać w przypadku kontroli);
  • w trakcie terapii nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych; jest to zabronione i podlega karze, a przepisy nie określają dopuszczalnego stężenia THC we krwi;
  • pacjenci podróżujący w strefie Schengen i posiadający medyczną marihuanę, muszą mieć wystawione przez lekarza zaświadczenie potwierdzone przez Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny (jest ono ważne 30 dni, a ilość marihuany nie może przekraczać potrzeb na 30 dni podróży).

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.