Medyczna marihuana

Marihuana medyczna - co to jest i skąd pochodzi?

Marihuana medyczna to ziele konopi siewnych, czyli Cannabis sativa, innych niż włókniste, często nazywana konopiami indyjskimi.

infografika
ikona

Czy stosowanie marihuany medycznej jest bezpieczne?

Leki z marihuaną medyczną są bezpieczne i nie mogą być porównywane z zielem pochodzącym z upraw niepodlegających kontroli. Należy wyraźnie powiedzieć, że są wytwarzane w procesie pełnym obostrzeń i rygorystycznie kontrolowane na każdym etapie produkcji, przetwarzania i dystrybucji. Mają status leku, ich skład jest znany, a stosowana dawka jest najniższą skuteczną. W Polsce dostępne są obecnie dwie formy marihuany medycznej: Cannabis flos i Cannabis extractum normatum, czyli susz i ekstrakt olejowy. Terapię zaczyna się od niskiej dawki i Pacjent zgodnie z zaleceniami lekarza, stopniowo ja zwiększa aż do uzyskania najmniejszej optymalnej i skutecznej. W procesie leczenia wskazane jest prowadzenie dzienniczka kontroli. Pacjent zapisuje w nim stosowaną dawkę oraz swoje uwagi dotyczące samopoczucia. Metoda ta dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo terapii.

Kannabinoidy, czyli główne substancje czynne marihuany leczniczej, są bezpieczne w terapii, wykazują niską potencjalną toksyczność i istnieje bardzo niewielkie ryzyko ich przedawkowania.

ikona

O czym warto pamiętać?

O czym dobrze jest pamiętać podczas terapii marihuaną medyczną

  • realizując receptę, warto poprosić o wystawienie faktury zawierającej ilość zakupionego leku, jego serię i datę ważności (jest to dokument, którym możemy się okazać w przypadku kontroli)
  • w trakcie terapii nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych; jest to zabronione i podlega karze, a przepisy nie określają dopuszczalnego stężenia THC we krwi;
  • pacjenci podróżujący w strefie Schengen i posiadający medyczną marihuanę, muszą mieć wystawione przez lekarza zaświadczenie potwierdzone przez Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny (jest ono ważne 30 dni, a ilość marihuany nie może przekraczać potrzeb na 30 dni podróży).

** Rpw - recepta na lek zawierający środki odurzające lub substancje psychotropowe

Bibliogriafia:
1. Zimmermann A., Michalski B. Kategorie dostępności produktów leczniczych, "Prawo w farmacji", Tom 65, nr 6, 2009.
2. Recepty Rpw (wcześniej recepty różowe), Narodowy Fundusz Zdrowia (stna na dzień: 1 czerwsca 2021 r.), Łódzki Oddział Wojewódzki w Łodzi, www.nfz-lodz.pl [online], https://www.nfz-lodz.pl/dla-lekarzy-pielegniarek-i-poloznych/serwis-recepty/217-recepty-rozowe [dostęp:] 29.11.2022 r.
3. Cykl produkcji marihuany medycznej zgodnie z przepisami GACP i GMP, Aurora Polska, www.auroramedicine.com/pl/ [online], https://www.auroramedicine.com/pl/marihuana-medyczna/produkcja/ [dostęp:] 29.11.2022 r.
4. Okoniewska K., Okoniewskalek M., Ryguslek R., Okoniewskidr J., Okoniewskilek P., Oleszczuk-Okoniewska I., Kozaczuk P., "Kompendium dla Lekarzy i Farmaceutów; Wydawnictwo" PFO Sp. z o.o., 2022

Sprawdź również

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij