Inhalacje – sprzęt, olejki i preparaty do inhalatora

137 produktów info
Podsumowanie
137 produktów info

Najczęściej wybierane marki w kategorii: Inhalacje

Inhalacje są często wykorzystywane w procesie leczenia infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych, np. przy katarze, kaszlu, zapaleniu zatok. Wdychanie pary wodnej z odpowiednimi składnikami stanowi wsparcie w przebiegu choroby. Aby można było wykonać inhalacje, potrzebne są odpowiednio dobrane produkty. Należy dopasować preparaty do inhalacji, sprzęt, jak również części i akcesoria do inhalatora lub nebulizatora.

Jaki preparat do inhalacji wybrać?

Preparaty do inhalacji to przede wszystkim wyroby medyczne stosowane w terapii tą metodą. Mają one zróżnicowany skład. Do inhalatora stosuje się m.in. preparaty, których formuła zawiera:

  • roztwór soli fizjologicznej; które wspierają pobudzanie odruchu kaszlu, a przez to – proces uwalniania śluzu i udrożnienia dróg oddechowych;
  • kwas hialuronowy – wspomaga on nawilżenie dróg oddechowych oraz łagodzenie podrażnień błony śluzowej;
  • N-acetylocysteinę – pomaga zmniejszyć lepkość śluzu, nawilżyć śluzówkę i ograniczyć suchość w gardle oraz trudności w przełykaniu;
  • wyciągi ziołowe, np. z melisy lekarskiej, pachnotki zwyczajnej i macierzanki piaskowej – wspierają działania antyoksydacyjne i łagodzące, a także wspomagają przywrócenie równowagi błony śluzowej dróg oddechowych;
  • olejki eteryczne do inhalatora, np. sosnowy, tymiankowy, miętowy, goździkowy, jałowcowy, kajeputowy, eukaliptusowy czy terpentynowy – wspierają one poprawę komfortu oddychania przy katarze i kaszlu, a także przy trudnościach w odkrztuszaniu.

Co do inhalacji – inhalator czy nebulizator?

Chociaż określenia „inhalacja” i „nebulizacja” są często używane zamiennie, nie są synonimami. Inhalacje to pojęcie szersze, które oznacza wziewanie aerozolu pary wodnej z dodatkowymi składnikami – także poprzez wdychanie jej np. bezpośrednio z naczynia. Nebulizacja jest związana z wziewaniem substancji leczniczej w postaci aerozolu.

Według innej definicji, dotyczącej już sprzętu do inhalacji/nebulizacji – inhalator to urządzenie generujące leczniczy aerozol, natomiast nebulizator jest częścią do inhalatora, w której dochodzi do powstania mgiełki.

Niezależnie od przyjętego znaczenia, inhalator do olejków eterycznych czy innych preparatów do inhalacji może być urządzeniem o różnorodnej konstrukcji. Dostępne są m.in. inhalatory/nebulizatory:

  • pneumatyczne – najbardziej uniwersalne (pozwalają na inhalacje z wykorzystaniem różnorodnych preparatów), a zarazem relatywnie tanie; są jednak dość głośne, ponieważ ich pracę napędza sprężarka;
  • ultradźwiękowe – w tych urządzeniach cząsteczki o odpowiednim rozmiarze są wytwarzane przez ultradźwięki; są stosowane najczęściej z myślą o nawilżeniu dróg oddechowych u dzieci od 1. r.ż. i dorosłych;
  • membranowe – pozwalają na dostarczenie substancji leczniczej do dolnych dróg oddechowych;
  • tłokowe i tłokowo-pneumatyczne – są również wykorzystywane przy podawaniu leków wziewnych do dolnych dróg oddechowych.

Ponadto dostępne są komory inhalacyjne w wersji z maską lub ustnikiem – pozwalają na podanie leku aplikowanego w formie aerozolu bez konieczności koordynowania momentu wzięcia wdechu z chwilą uruchomienia inhalatora. Są one przydatne przy przyjmowaniu leków wziewnych – np. przy astmie.

Akcesoria do inhalatora

Do inhalatora przydają się rozmaite części i akcesoria. Są to przede wszystkim wymienne maseczki oraz ustniki – należy je zmieniać z odpowiednią częstotliwością (zgodnie z zaleceniami producenta użytkowanego sprzętu). Dostępne są również przewody powietrzne, dodatkowe filtry i membrany (do nebulizatorów membranowych).

Warto także pamiętać o utrzymaniu higieny tych części do inhalatora – m.in. o przechowywaniu ich w opakowaniu oraz myciu po każdym użyciu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij