Vinpotaxer - Vinpocetinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Leczenie przewlekłych zaburzeń krążenia mózgowego, w tym stanów po udarze niedokrwiennym i otępienia pochodzenia naczyniowego. Łagodzenie objawów psychicznych i neurologicznych występujących w zaburzeniach krążenia mózgowego. Leczenie wspomagające przewlekłych zaburzeń krążenia w naczyniówce i siatkówce oka. Leczenie wspomagające zaburzeń słuchu pochodzenia naczyniowego.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Lek należy przyjmować po posiłku popijając wodą. Linia podziału na tabletce tylko ułatwia rozkruszenie w celu ułatwienia połknięcia, a nie podziała tabletki na równe dawki.

Możliwe skutki uboczne:

Niezbyt często: ból głowy, zawroty głowy (spowodowane zaburzeniami błędnika), obniżenie ciśnienia krwi, dolegliwości żołądkowe, nudności, suchość w jamie ustnej, zwiększenie stężenia cholesterolu we krwi. Nie przeprowadzono badań wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi urządzeń mechanicznych.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na substancję czynną, alkaloidy Vinca (winblastynę, winkrytynę) lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku, chorobę niedokrwienną serca, ciężkie zaburzenia rytmu serca, niskie ciśnienie krwi, niedociśnienie ortostatyczne, zmiany w zapisie EKG, nietolerancję niektórych cukrów. Gdy stosujesz inne leki. Należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie lub ostatnio przyjmowanych lekach, a także, o lekach, które planujesz przyjmować.  Stosując Vinpotaxer należy zachować szczególną ostrożność, jeśli jednocześnie stosowany jest którykolwiek z poniższych leków: alfa-metyldopa (lek obniżający ciśnienie krwi), leki przeciwzakrzepowe (np. warfaryna), leki działające na ośrodkowy układ nerwowy, leki antyarytmiczne. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Nie stosować leku Vinpotaxer w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.