Neoxen - Naproxenum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład naproksen
Postać żel
Kategoria Układ mięśniowo-szkieletowy
Specjalności Medycyna sportowa
Medycyna rodzinna
Działanie miejscowe przeciwbólowe
miejscowe przeciwzapalne

Wskazania:

Ból mięśni i stawów po urazach (stłuczenia, zwichnięcia, naderwania), stany zapalne tkanek miękkich (zapalenie ścięgien, więzadeł mięśni i stawów), choroba zwyrodnieniowa stawów.

Dawkowanie:

Zewnętrznie. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, należy przyjąć następujący schemat stosowania leku: nałożyć lek na skórę w ilości zależnej od rozmiarów bolącego miejsca (najczęściej pasek około 4 cm), rozprowadzić w miejscu bólu i delikatnie wmasować do całkowitego wchłonięcia. Lek należy stosować do 2 do 6 razy na dobę, w odstępach kilkugodzinnych. Po  zastosowaniu żelu należy umyć ręce. Uwaga! Jeżeli ból i obrzęk nie ustąpią lub nasilą się po upływie około 1 tygodnia stosowania leku, należy zasięgnąć porady lekarza. Nie stosować na sączące rany i uszkodzoną skórę. Nie stosować pod opatrunki (bandaże, plastry).  Unikać kontaktu żelu z oczami i błonami śluzowymi (w razie przedostania się żelu do oczu lub na błony śluzowe należy go usunąć obficie spłukując wodą). Nie należy stosować preparatu dłużej niż kilka tygodni (najczęściej do 4 tygodni). Nie stosować u dzieci poniżej 3 roku życia.

Możliwe skutki uboczne:

Rzadko: miejscowe podrażnienie skóry (rumień, pieczenie, świąd), które przemijają po odstawieniu leku. W przypadku, gdy Neoxen jest stosowany długotrwale na duże powierzchnie skóry, mogą wystąpić ogólnoustrojowe objawy niepożądany np.: nudności, biegunka, senność, bóle głowy, uczulenia. W przypadku wystąpienia duszności lub zmian skórnych należy natychmiast zaprzestać stosowania leku. Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na naproksen, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub którykolwiek z pozostałych składników leku, stan zapalny, uszkodzenie skóry lub otwarte rany. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Leku nie należy stosować w czasie ciąży, z wyjątkiem przypadków zalecanych i nadzorowanych przez lekarza. Nie należy stosować leku podczas karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.