×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Neoxen - Naproxenum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład naproksen
Postać żel
Kategoria Układ mięśniowo-szkieletowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Medycyna sportowa
Działanie miejscowe przeciwbólowe
miejscowe przeciwzapalne

Wskazania do stosowania

Ból mięśni i stawów po urazach (stłuczenia, zwichnięcia, naderwania), stany zapalne tkanek miękkich (zapalenie ścięgien, więzadeł mięśni i stawów), choroba zwyrodnieniowa stawów.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, należy przyjąć następujący schemat stosowania leku: nałożyć lek na skórę w ilości zależnej od rozmiarów bolącego miejsca (najczęściej pasek około 4 cm), rozprowadzić w miejscu bólu i delikatnie wmasować do całkowitego wchłonięcia. Lek należy stosować do 2 do 6 razy na dobę, w odstępach kilkugodzinnych. Po  zastosowaniu żelu należy umyć ręce.

Uwaga! Jeżeli ból i obrzęk nie ustąpią lub nasilą się po upływie około 1 tygodnia stosowania leku, należy zasięgnąć porady lekarza.

Nie stosować na sączące rany i uszkodzoną skórę. Nie stosować pod opatrunki (bandaże, plastry).  Unikać kontaktu żelu z oczami i błonami śluzowymi (w razie przedostania się żelu do oczu lub na błony śluzowe należy go usunąć obficie spłukując wodą). Nie należy stosować preparatu dłużej niż kilka tygodni (najczęściej do 4 tygodni).

Nie stosować u dzieci poniżej 3 roku życia.

Poinformuj lekarza

Gdy masz uczulenie na naproksen, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub którykolwiek z pozostałych składników leku, stan zapalny, uszkodzenie skóry lub otwarte rany.

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Leku nie należy stosować w czasie ciąży, z wyjątkiem przypadków zalecanych i nadzorowanych przez lekarza. Nie należy stosować leku podczas karmienia piersią.

Skutki uboczne

Rzadko: miejscowe podrażnienie skóry (rumień, pieczenie, świąd), które przemijają po odstawieniu leku.

W przypadku, gdy Neoxen jest stosowany długotrwale na duże powierzchnie skóry, mogą wystąpić ogólnoustrojowe objawy niepożądany np.: nudności, biegunka, senność, bóle głowy, uczulenia.

W przypadku wystąpienia duszności lub zmian skórnych należy natychmiast zaprzestać stosowania leku.

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną.