Rivastigmin Stada - Rivastigminum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład rywastygmina
Postać kapsułki twarde
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Neurologia
Działanie poprawia zdolności poznawcze

Wskazania:

Leczenie zaburzeń pamięć u pacjentów z chorobą Alzheimera. Lek jest również stosowany w leczeniu otępienia u pacjentów z chorobą Parkinsona.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Lek należy przyjmować codziennie, aby uzyskać pożądane działanie lecznicze. Kapsułki należy połykać w całości, popijając płynem. Nie otwierać ani nie rozgniatać kapsułek.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często: zawroty głowy, utrata apetytu, problemy żołądkowe takie jak (nudności) lub wymioty, biegunka. Często: lęk, pocenie się, ból głowy, zgaga, zmniejszenie masy ciała, ból brzucha, pobudzenie, uczucie zmęczenie lub osłabienia, złe samopoczucie ogólne, drźenie lub splątanie. Niezbyt często: depresja, trudności w zasypianiu, omdlenia lub przypadkowe upadanie, zmiany w pracy wątroby. Rzadko: ból w klatce piersiowej, wysypka, swędzenie, drgawki, choroba wrzodowa żołądka lub jelit. Bardzo rzadko: wysokie ciśnienie krwi, zakażenia układu moczowego, omamy, zaburzenia rytmu serca, krwawienia z przewodu pokarmowego, zapalenie trzustki, nasilenie objawów choroby Parkinsona lub wystąpienie podobnych objawów (takich jak sztywność mięśni, trudności w wykonywaniu ruchów dowolnych). Pacjenci z otępieniem i chorobą Parkinsona - u tych pacjentów działanie niepożądane występują częściej. Mogą również wystąpić inne dodatkowe objawy:  drżenie (bardzo często); lęk, niepokój, wolne bicie serca, trudności w zasypianiu, nadmierne wydzielanie śliny i odwodnienie, nieprawidłowe spowolnienie ruchów lub słaba kontrola nad ruchami, nasilenie objawów choroby Parkinsona lub wystąpienie podobnych objawów (takich jak sztywność mięśni, trudności w wykonywaniu ruchów dowolnych); nieregularne bicie serca i słaba kontrola nad ruchami. Lek Rivastigmin Stada może niekorzystnie wpływać na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na rywastygminę lub na ktróykolwiek z pozostałych składników leku, zaburzenia rytmu serca, chorobę wrzodową żołądka, trudności w oddawaniu moczu, napady padaczkowe, astmę oskrzelową lub ciężką chorobę układu oddechowego, zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby,  drżenie mięśniowe,  reakcje żołądkowo-jelitowe takie jak uczucie mdłości, wymioty i zaburzenia czynności wątroby. Gdy przyjmujesz inne leki o podobnym działaniu. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Jeśli w trakcie leczenia zajdzie potrzeba wykonania zabiegu chirurgicznego o przyjmowaniu leku należy poinformować lekarza przed zastosowaniem znieczulenia ogólnego, ponieważ lek Rivastigmin Stada może nasilać działanie niektórych leków zwiotczających mięśnie, stosowanych do znieczulenia ogólnego. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Stosowanie leku w okresie ciąży ograniczone jest do przypadków, gdy jest to bezwzględnie konieczne. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.