×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Cetraxal - Ciprofloxacinum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład cyprofloksacyna
Postać krople do uszu
Kategoria Narządy wzroku i słuchu
Specjalności Otolaryngologia
Działanie bakteriobójcze
Zamów w doz.pl Cetraxal, 2 mg/ml, krople do uszu, 0,25 ml x 15 ampułek

Wskazania do stosowania

Leczenie ostrego zapalenia ucha zewnętrznego o podłożu bakteryjnym, w sytuacji, kiedy błona bębenkowa nie została uszkodzona.

Dawkowanie

Miejscowo, wyłącznie do ucha. Lek Cetraxal należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy ogrzać roztwór trzymając ampułkę w dłoniach przez kilka minut, w celu uniknięcia zawrotów głowy, które mogą wystąpić w wyniku zakroplenia zimnego roztworu do przewodu słuchowego. Należy ułożyć się w pozycji leżącej z chorym uchem skierowanym ku górze, a następnie wkroplić krople, pociągając równocześnie kilkakrotnie małżowinę uszną. Pozostać w takiej pozycji przez około 5 minut celem ułatwienia penetracji kropli do wnętrza ucha. Po ponownym podniesieniu głowy, niektóre krople mogą wypłynąć.

Uwaga! Zawartość otwartej saszetki należy zużyć w ciągu 8 dni.

Poinformuj lekarza

Gdy masz uczulenie na cyprofloksacynę lub którąkolwiek substancję należącą do chinolonowych leków przeciwbakteryjnych bądź którykolwiek z pozostałych składników leku Cetraxal. Gdy przyjmujesz inne leki. Należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie lub ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Nie zaleca się stosowania leku w połączeniu z innymi lekami do uszu. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Lek Cetraxal może być stosowany w okresie ciąży oraz karmienia piersią.

Skutki uboczne

Niezbyt często: świąd (swędzenie) ucha, dzwonienie w uszach, bóle głowy, zawroty głowy, miejscowe reakcje skórne lub podrażnienie skóry (zapalenie skóry), ból w miejscu zastosowania leku.

Bardzo rzadko: wysypka, powstawanie pęcherzy oraz pękanie skóry (toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka), zaczerwienienie oraz łuszczenie się naskórka (złuszczające zapalenie skóry), ostra reakcja alergiczna, alergia skóry z występowaniem swędzenia oraz bąbli pokrzywkowych (pokrzywka).

Lek Cetraxal nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.