×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Clopigamma - Clopidogrelum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład klopidogrel
Postać tabletki powlekane
Kategoria Krew i układ krwiotwórczy
Specjalności Kardiologia
Działanie przeciwzakrzepowe

Wskazania do stosowania

Profilaktyka przeciwzakrzepowa w objawowej miażdżycy: u pacjentów z zawałem mięśnia sercowego (od kilku dni do mniej niż 35 dni), z udarem niedokrwiennym (od 7 dni do mniej niż 6 miesięcy) oraz z rozpoznaną chorobą tętnic obwodowych u pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym bez uniesienia odcinka ST w skojarzeniu z kwasem acetylosalicylowym lub z ostrym zawałem mięśnia sercowego z uniesieniem odcinka ST, w skojarzeniu z kwasem acetylosalicylowym.

Dawkowanie

Doustne. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Zwykle lek należy podawać w pojedynczej dawce 75 mg na dobę, z jedzeniem lub bez jedzenia.

 

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Poinformuj lekarza

Gdy masz uczulenie na klopidogrel lub pozostałe składniki preparatu, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, patologiczne krwawienia (np. uraz, krwawienie pooperacyjne, wrzód trawienny).

 

Gdy przyjmujesz warfarynę, kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, heparynę. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.

 

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie zaleca się stosowania w okresie ciąży. Lek jest przeciwwskazany w okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne

Często: krwiak, krwawienia z nosa, krwawienia z przewodu pokarmowego, biegunka, bóle brzucha, niestrawność, siniaki, krwawienie w miejscu wkłucia. Niezbyt często: zmiany obrazu krwi, krwawienie wewnątrzczaszkowe, bóle głowy, parestezje, zawroty głowy, krwawienia do oka, wrzody żołądka i/lub dwunastnicy, zapalenie błony śluzowej żołądka, wymioty, nudności, zaparcia, wzdęcia, wysypka, świąd, plamica (krwawienie do skóry), krwiomocz, wydłużenie czasu krwawienia.

 

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.