Bisoprolol Ozone - Bisoprololi fumaras - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład fumaran bisoprololu
Postać tabletki
Kategoria Układ sercowo-naczyniowy
Specjalności Kardiologia
Działanie obniża ciśnienie tętnicze krwi
zmniejsza zapotrzebowanie serca na tlen

Wskazania:

Lek stosowany jest w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Lek przyjmuje się raz na dobę o stałej porze, na czczo lub w czasie śniadania. Uwaga! Leczenia nie należy nagle przerywać, lek należy odstawiać powoli. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Często: zmęczenie, zawroty głowy, bóle głowy (zwłaszcza na poczatku leczenia), uczucie oziębienia lub drętwienia kończyn, częste bóle kurczowe nóg podczas chodzenia, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha, zaparcia). Niezbyt często: niedociśnienie ortostatyczne (zawroty głowy, szczególnie przy nagłym wstawaniu), zaburzenia snu, depresja, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia oddychania (u osób z astmą lub problemami oddychania w wywiadzie), osłabienie i kurcze mięśni, bóle stawów. Rzadko: koszmary senne, omamy, zaburzenia słuchu, zapalenie błony śluzowej nosa z katarem i podrażnieniem, reakcje alergiczne (świąd, nagłe zaczerwienie twarzy, wysypka), suchość spojówek oczu w wyniku zmniejszenia wydzielania łez, zapalenie wątroby z bólem brzucha, utratą apetytu, zmniejszenie stężenia cukru we krwi mogące spowodować osłabienie, pocenie się i drżenie, osłabienie czynności seksualnych (zaburzenia potencji). Lek może powodować uczucie zmęczenia, senność lub zawroty głowy. W przypadku występowania działań niepożądanych nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn. Możliwość wystąpienia takich działań jest zwłaszcza na początku leczenia oraz w przypadku zmiany dawkowania.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na bisoprolol lub którąkolwiek substancję pomocniczą, niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca, astmę oskrzelową lub przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, zaburzenia czynności wątroby lub nerek, istniejącą lub przebytą łuszczycę, nadczynność tarczycy, zaburzenia krążenia w kończynach (dłoniach i stopach), nietolerancję niektórych cukrów (lek zawiera laktozę). Gdy przyjmujesz inne leki obniżające ciśnienie krwi, glikozydy naparstnicy, insulinę, doustne leki przeciwcukrzycowe, leki przeciwdepresyjne, przeciwnowotworowe (amifostyna), przeciwmalaryczne (meflochina), przeciwmigrenowe (ergotamina), zwiotczające mięśnie (baklofen), leki stosowane w astmie, niedrożności nosa czy pewnych schorzeniach oka, takich jak jaskra. Leki te mogą wpływać na ciśnienie krwi i/lub czynność serca. W przypadku stosowania jednocześnie z lekami przeciwcukrzycowymi Bisoprolol Ozone może wpływać na stężenie cukru we krwi. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Ciąża i okres karmienia piersią są przeciwwskazaniami do stosowania leku.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.