×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Xafenor - Fenofibratum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład fenofibrat
Postać tabletki powlekane
Kategoria Układ sercowo-naczyniowy
Specjalności Kardiologia
Działanie obniża stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi

Wskazania do stosowania

Podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi, kiedy dieta nie wystarcza do uzyskania ich prawidłowych poziomów we krwi.

 

 

Uwaga! Dieta rozpoczęta przed terapią powinna być kontynuowana w trakcie leczenia.

Dawkowanie

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania ustala lekarz. Lek może być przyjmowany o każdej porze dnia z posiłkiem lub bez. Tabletkę należy połknąć w całości i popić szklanką wody.

 

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

 

Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na fenofibrat lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia czynności nerek, przewlekłe lub ostre zapalenie trzustki, choroby pęcherzyka żółciowego lub jeśli stwierdzono u Ciebie uczulenie na światło czy reakcje fototoksyczne podczas stosowania fibratów lub ketoprofen.

 

Gdy przyjmujesz inne leki obniżające cholesterol, doustne leki przeciwzakrzepowe (nasilenie działania leków przeciwzakrzepowych i wzrost ryzyka krwawień), cyklosporynę. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Stosowanie leku w okresie ciąży ograniczone jest do przypadków, gdy jest to bezwzględnie konieczne. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne

Często: zaburzenia trawienne, żołądkowe lub jelitowe (bóle brzuszne, nudności, wymioty, biegunka, wzdęcia z oddawaniem wiatrów). Niezbyt często: rozwój kamieni żółciowych, świąd, wysypka, pokrzywka, nadwrażliwość na światło. Rzadko: stany zapalne trzustki, łysienie, zapalenie i bóle mięśni, osłabienie, zmiany obrazu krwi, zmniejszenie libido, ból głowy.

 

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.