×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Clobex - Clobetasoli propionas - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład propionian klobetazolu
Postać szampon
Kategoria Dermatologia
Specjalności Dermatologia i wenerologia
Działanie przeciwzapalne
przeciwświądowe
Zamów w doz.pl Clobex, szampon leczniczy, 500 mcg/g, 60 ml

Wskazania do stosowania

Miejscowe leczenie umiarkowanej łuszczycy owłosionej skóry głowy u dorosłych.

Dawkowanie

Zewnętrznie, według zaleceń lekarza. Preparat przeznaczony jest do stosowania wyłącznie na owłosioną skórę głowy. Clobex należy nakładać raz na dobę bezpośrednio na suchą, owłosioną skórę głowy. Należy dokładnie pokryć szamponem zmienione chorobowo miejsca i wmasować preparat. Około pół łyżki stołowej (7,5 ml) do pokrycia całej owłosionej skóry głowy. Przed spłukaniem należy pozostawić preparat Clobex na niezakrytej głowie przez 15 minut. Po nałożeniu preparatu dokładnie umyć ręce. Po 15 minutach należy spłukać preparat wodą, a jeśli jest taka potrzeba, włosy można umyć dodatkowo zwykłym szamponem. Następnie włosy można suszyć w zwykły sposób. Preparatu nie należy stosować długotrwale i na dużej powierzchni skóry. Nie należy stosować leku dłużej niż 4 tygodnie. Gdy tylko wystąpi poprawa, należy zwiększyć odstępy czasu między podaniem kolejnych dawek lub zastosować inną metodę leczenia. Jeśli w ciągu 4 tygodni nie ma poprawy, może być konieczne ponowne zdiagnozowanie. Nie zaleca się stosować u dzieci i młodzieży poniżej18 roku życia. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u dzieci poniżej 2 lat.  Nie stosować na wrzodziejące rany. Należy unikać kontaktu z oczami. W przypadku przedostania się preparatu do oka należy je natychmiast przemyć dużą ilością wody.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na substancję czynną, zakażenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze lub pasożytnicze skóry głowy

 

Gdy stosujesz inne leki dermatologiczne. Należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie należy stosować w ciąży i okresie karmienia piersią, o ile nie jest to bezwzględnie konieczne.

Skutki uboczne

Ścieńczenie, zanik i rozstępy skóry, poszerzenie naczyń krwionośnych skóry, zmiany zapalne, przebarwienia i odbarwienia, pieczenie, świąd, nadmierne owłosienie, zapalenie skóry okolicy ust, trądzik. Na skutek wchłaniania może wystąpić zespół Cushinga, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, niedobór potasu, objawy niewydolności kory nadnerczy związane z zahamowaniem osi przysadkowo-nadnerczowej.

 

Preparat stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.