Supracyclin Tabs - Doxycyclinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Zakażenia górnych dróg oddechowych, oskrzeli, płuc, ucha, nosa, zatok, gardła, dróg moczowych, gruczołu krokowego, kości, skóry, w zakażeniach narządów rodnych, rzeżączce, kile; w zakaźnych chorobach przewodu pokarmowego, takich jak czerwonka, dury rzekome; w zakażeniach dróg żółciowych, w krztuścu, w tularemii, brucelozie, jersiniozie, w chorobie kociego pazura, cholerze, w chorobach oczu.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Podczas leczenia należy unikać przebywania na słońcu, należy też ograniczyć spożycie produktów mlecznych. Preparat nie jest zalecany dzieciom poniżej 9 roku życia.

Możliwe skutki uboczne:

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe, nadwrażliwość na światło, skórne reakcje alergiczne.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na tetracykliny, cierpisz na schorzenia wątroby, porfirię. Gdy przyjmujesz preparaty zawierające wapń, żelazo, leki zobojętniające sok żołądkowy, leki nasenne, doustne leki przeciwzakrzepowe, karbamazepinę, fenytoinę, inne antybiotyki (nie należy stosować równocześnie penicyliny oraz innych antybiotyków beta-laktamowych). Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy  karmisz piersią. Nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży i okresie karmienia piersią.  

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.