Xentic - Zolpidemi tartras - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład winian zolpidemu
Postać tabletki powlekane
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Psychiatria
Neurologia
Działanie nasenne

Wskazania:

Krótkotrwałe leczenie bezsenności. Wskazane w leczeniu ciężkiej bezsenności, powodującej skrajne wyczerpanie i uniemożliwiającej normalne funkcjonowanie.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia. Zachować ostrożność przy stosowaniu u pacjentów w wieku podeszłym i/lub osłabionych.  

Możliwe skutki uboczne:

Senność, ból i zawroty głowy, splątanie, uczucie drętwienia, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, podwójne widzenie, reakcje skórne, zmęczenie, osłabienie siły mięśni, niezborność ruchów, zmniejszenie libido. Lek może upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na zolpidem lub pozostałe składniki preparatu, choroby wątroby i/lub nerek, zespół bezdechu sennego, nużliwość mięśni, choroby układu oddechowego, depresję, użaleznienie od alkoholu i/lub leków. Gdy przyjmujesz leki hamujące ośrodkowy układ nerwowy (neuroleptyki, leki nasenne, przeciwlękowe, uspokajające, rozluźniające mięśnie, leki przeciwdepresyjne, narkotyczne leki przeciwbólowe, leki przeciwpadaczkowe, znieczulające), rifampicynę, alkohol. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Lek nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.