×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Estradiol Depot - Estradiolum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład walerianian estradiolu
Postać roztwór do wstrzykiwań
Kategoria Układ moczowo-płciowy i hormony płciowe
Specjalności Endokrynologia
Ginekologia i położnictwo
Działanie uzupełnia niedobór estrogenów

Wskazania do stosowania

Uzupełnia braki estradiolu w menopauzie naturalnej lub wywołanej chirurgicznie, w zapobieganiu i opóźnianiu osteoporozy.

Dawkowanie

Głęboko domięśniowo. Dawkę i częstotliwość stosowania preparatu ustala lekarz.

 

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

 

Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, choroby wątroby, porfirię, krwawienia z dróg rodnych o niewyjaśnionej przyczynie, endometriozę, nowotwory endometrium i sutka, chorobę zakrzepowo-zatorową (czynną i przebytą).

 

Gdy przyjmujesz barbiturany i inne leki przeciwdrgawkowe (fenytoina, primidon, karbamazepina), ryfampicynę i gryzeofulwinę, cyklosporynę. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne

W pierwszych kilku miesiącach leczenia może pojawić się napięcie gruczołów sutkowych. Rzadko mogą wystąpić: bóle głowy, nudności, obrzęki, wysypki skórne. Podczas leczenia estrogenami wzrasta ryzyko nowotworów estrogenozależnych: endometrium i sutka. Lek zwiększa ryzyko powstania zmian zakrzepowo-zatorowych. W przypadku wystąpienia innych, niewymienionych działań niepożądanych należy o nich poinformować lekarza lub farmaceutę.

 

Wystąpienie podczas terapii zakrzepicy żył głębokich, epizodów zakrzepowo-zatorowych, ostrych napadów migreny, nagłych zaburzeń widzenia, znacznego nadciśnienia jest wskazaniem do odstawienia leku.

 

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.