Na receptę

Lenzetto, (1,53 mg/dawkę), aerozol przezskórny, 6,5 ml (56 dawek)

aerozol, spray

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

55,99 zł

Produkt chwilowo niedostępny

Powiadom o dostępności

SZYBKI ODBIÓR W APTECE
55,99 zł

Nie chcesz czekać na dostawę? Sprawdź, w której lokalnej aptece możesz zarezerwować ten produkt i odebrać go już w 30 minut!
Rezerwując produkt w tej opcji nie obowiązuje minimalna wartość zamówienia.

Dostępny w 400 aptekach.

Zarezerwuj w aptece
Ikona doz lekarz
Potrzebujesz e-recepty?

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

O produkcie

Producent

GEDEON RICHTER POLSKA
ks. J. Poniatowskiego 5
05-825 Grodzisk Mazowiecki

Opis

Lenzetto to aerozol zawierający estradiol (żeński hormon, estrogen), lek jest stosowany w okresie menopauzy w ramach HTZ - hormonalnej terapii zastępczej. Aerozol Lenzetto stosuje się również u kobiet po resekcji jajników.

Skład

Substancją czynną leku Lenzetto jest estradiol.

1 dawka tego aerozolu zawiera 1,53 mg estradiolu (1,58 mg estradiolu półwodnego).

Substancje pomocnicze: salicylan oktylu i etanol 96%.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkę i częstość dawkowania ustala lekarz wg indywidualnego zapotrzebowania.

Aerozol stosuje się na zdrową skórę, suchą, wewnętrzną część przedramienia. Alternatywnie stosuje się go na wewnętrzną powierzchnię uda. Nie należy rozpylać dawki aerozolu Lenzetto na piersi lub w ich pobliżu.

Leku Lenzetto nie stosuje się na uszkodzoną skórę lub ranę. Leku nie należy wcierać, wsmarowywać.

Powierzchnię skóry z lekiem należy chronić przed innymi osobami, zwierzętami domowymi przez minimum 60 minut. Prysznic lub kąpiel można zastosować po 60 minutach od zastosowania leku. W przypadku założenia ubrań należy zachować 2-minutowy odstęp czasu.

Lek należy stosować codziennie o tej samej porze.

Należy wziąć pod uwagę, że stosowane filtry p/słoneczne mogą zmieniać absorpcję estrogenów przez skórę. Filtry powinny być stosowane na godzinę przed planowaną aplikacją leku Lenzetto.

Działanie

Lenzetto uzupełnia niedobory estrogenu, które występują u kobiet w okresie menopauzy. Lek ten zmniejsza objawy występuje w efekcie niedoboru żeńskich hormonów, są to m.in.: uderzenia gorąca, zaburzenia snu, suchość pochwy czy drażliwość.

Należy nadmienić, iż Lenzetto nie jest środkiem antykoncepcyjnym.

Wskazania

Lenzetto spray stosuje się w okresie menopauzy w celu zmniejszenia objawów typowych dla tej jednostki chorobowej.

Przeciwwskazania

Leku Lenzetto nie stosuje się w następujących przypadkach:

  • jeśli występuje uczulenia na substancję czynną lub pozostały składnik tego aerozolu.

Niektóre jednostki chorobowe stanowią przeciwwskazanie to stosowania tego leku, są to rak piersi (gdy występuje, występował lub istnieje podejrzenie jego występowania), rak hormonozależy (estrogenozależny), krwawienie z pochwy o nieustalonej przyczynie, nadmierne pogrubienie błony śluzowej macicy. Wśród innych jednostek chorobowych występują również: choroby żylne zakrzepowo-zatorowe w obrębie nóg czy płuc, zaburzenia krzepliwości (niedobory antytrombiny, białka S, białka C). Jeśli ostatnio wystąpiły lub występują choroby związane z zakrzepem jak zawał serca, dławica piersiowa czy udar mózgu. Przeciwwskazaniem jest również porfiria i zaburzona czynność wątroby.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Lenzetto aerozol należy odstawić po konsultacji z lekarzem na 4-6 tygodni przed zabiegiem operacyjnym ze względu na ryzyko wystąpienia zakrzepu krwi.

Jednym ze składników tego leku jest alkohol, który jest substancją łatwopalną. Do momentu wyschnięcia nie należy przebywać w obszarze palenia papierosów, płomieni czy ognia.

W okresie stosowania tego leku należy pamiętać o regularnych badaniach - m.in. badaniu piersi czy badaniu ginekologicznym.

Jeśli u Pacjentki występują lub występowały następujące dolegliwości należy powiedzieć o tym lekarzowi: mięśniaki macicy, rozrost błony śluzowej macicy, zakrzep i zwiększone ryzyko powstania, nowotwory estrogenozależne, wysokie ciśnienie, zaburzona czynność wątroby, migrena, padaczka, astma, i inne wymienione w ulotce.

Stosowanie preparatów zawierających jedynie estrogen może wiązać się z wystąpieniem schorzeń jak rak endometrium, rozrost błony śluzowej macicy. Dodatkowo może wystąpić krwawienie niezwiązane z comiesięcznym krwawieniem (jeśli wystąpi, należy udać się do lekarza).

Stosowanie hormonów żeńskich jak estrogen i progestagen, a także samych estrogenów może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem raka piersi, dlatego zasadne jest ich regularne badanie i konsultacja z lekarzem jeśli wystąpią zmiany jak dołeczki w skórze piersi, zmiany w sutkach, wyczuwalne / widoczne guzki. Podobnie, chociaż rzadziej - może występować również rak jajników.

Stosowanie hormonów żeńskich i HTZ może wiązać się z ryzykiem powstania zakrzepów. Ryzyko powstania jest większe m.in. gdy kobieta jest otyła, wystąpił uraz, pacjentka nie jest w stanie chodzić. Ryzyko to związane jest również z wiekiem.

HTZ może wiązać się również z innymi chorobami jak choroby serca, udar mózgu. HTZ nie chroni przed utratą pamięci.

Po rozpyleniu leku na skórę przedramienia należy odpowiednio chronić to miejsce przez dziećmi oraz zwierzętami. Kontakt dziecka z hormonami żeńskimi może wiązać się z przedwczesnym dojrzewaniem, z kolei u zwierząt mogą wystąpić objawy w obrębie brodawek.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.

Lenzetto może wchodzić w interakcje z:

  • lekami przeciwpadaczkowymi (fenytoina, karbamazepina, fenobarbital),
  • lekami p/gruźliczymi jak rifampicyna,
  • lekami stosowanymi w leczeniu zakażeń HIV (newirapina, efawirenz, ritonawir, nelfinawir),
  • leki ziołowe z dziurawcem (Hypericum perforatum).

Ciąża i karmienie piersią

Lenzetto aerozol stosuje się jedynie w okresie menopauzy. W przypadku ciąży, stosowanie leku przerwać i skontaktować się z lekarzem.

Nie stosuje się tego leku w okresie laktacji.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Lek nie jest przeznaczony dla dzieci.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij