Ambroxol Aflofarm - Ambroxoli hydrochloridum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład chlorowodorek ambroksolu
Postać syrop
Kategoria Układ oddechowy
Specjalności Choroby płuc
Pediatria
Działanie upłynnia wydzielinę dróg oddechowych
wykrztuśne

Wskazania:

Ostre i przewlekłe schorzenia dróg oddechowych przebiegające z nieprawidłową sekrecją i utrudnionym odkrztuszaniem wydzieliny oskrzelowej: rozedma płuc, rozstrzenia oskrzeli, mukowiscydoza, ostre i przewlekłe zapalenia oskrzeli, zapalenie płuc, astma oskrzelowa, stany zapalne krtani, nosa, gardła i zatok. Ułatwienie rehabilitacji w okresie przed- i pooperacyjnym. Ułatwienie odkrztuszania przed badaniem bronchograficznym.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia: 2 razy na dobę 30- 60 mg (5 ml lub 10 ml). Dzieci: 1-2 rok życia 2 razy na dobę 7,5 mg (2,5 ml lub 1,25 ml); 3-5 rok życia 7,5 mg (2,5 ml lub 1,25 ml) 3 razy na dobę; 6-12 rok życia 2-3 razy na dobę 15 mg (5 ml lub 2,5 ml). Preparat podaje się przed posiłkiem porannym i popołudniowym. Nie należy stosować na noc. Podane dawki stosuje się w stanach ostrych i początkowym okresie stanów przewlekłych, w leczeniu długotrwałym (powyżej 14 dni) dawkę należy zmniejszyć do połowy. U pacjentów z niewydolnością nerek należy zmniejszyć dawkę. Syrop może być stosowany przez osoby chore na cukrzycę.

Możliwe skutki uboczne:

Reakcje uczuleniowe (zmiany skórne, gorączka, dreszcze, obrzęk twarzy, ból głowy); niekiedy zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego w postaci nudności, wymiotów, biegunki, zaparć, wysychanie dróg oddechowych. Stosowany jako lek wspomagający w astmie oskrzelowej może początkowo nasilać kaszel i powodować nadmierne odkrztuszanie.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, schorzenia nerek, chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy. Gdy przyjmujesz amoksycylinę, erytromycynę, ampicylinę, doksycyklinę, cefuroksym, leki przeciwkaszlowe. Jeśli  jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy  karmisz piersią. Lek może być stosowany w ciąży i okresie karmienia piersią jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności