Valpro-ratiopharm Chrono - Natrii valproas, Acidum valproicum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład kwas walproinowy
walproinian sodu
Postać tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Neurologia
Działanie przeciwpadaczkowe

Wskazania:

Padaczka.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Tabletki połykać w całości, najlepiej godzinę przed posiłkiem. W przypadku zaburzeń żołądkowo-jelitowych z powodu leczenia tabletkę należy przyjmować w trakcie lub po posiłku.

Możliwe skutki uboczne:

Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: zmniejszenie łaknienia, nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, zaburzenia czynności wątroby i trzustki, senność, przemijające wypadanie włosów, drżenie, zaburzenia czucia. Rzadkie: ślinotok, biegunka, obrzęki obwodowe, tendencja do krwawień, ból głowy, wzmożone napięcie mięśniowe, pobudzenie, drażliwość, zmiany obrazu krwi, zaburzenia miesiączkowania. Stwierdzano szum uszny, omamy, moczenie nocne u dzieci. Lek może ograniczać sprawność reagowania oraz zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, choroby wątroby i/lub trzustki, porfirię, zaburzenia krzepnięcia krwi. Gdy przyjmujesz inne leki przeciwpadaczkowe oraz inne leki działające na ośrodkowy układ nerwowy (leki przeciwdepresyjne, uspokajające, nasenne), leki przeciwzakrzepowe, doustne leki antykoncepcyjne, aspirynę lub jej pochodne. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.