Ambro - Ambroxoli hydrochloridum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład chlorowodorek ambroksolu
Postać tabletki musujące
Kategoria Układ oddechowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Choroby płuc
Działanie wykrztuśne
ułatwia odkrztuszanie
upłynnia wydzielinę dróg oddechowych

Wskazania:

Ostre i przewlekłe choroby dróg oddechowych przebiegające z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny: ostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli, astma oskrzelowa z zaburzeniami odkrztuszania wydzieliny, rozstrzenia oskrzeli, mukowiscydoza. Pomocniczo w celu upłynnienia wydzieliny w stanach zapalnych noso-gardzieli oraz w rehabilitacji oddechowej w okresie przed- i pooperacyjnym.

Dawkowanie:

Doustnie. O ile lekarz nie zaleci inaczej, u dorosłych początkowo przez 2-3 dni leczenia 1 tabletka 3 razy na dobę, następnie dawkę leku należy zmniejszyć do 1 tabletki 2 razy na dobę. U dzieci stosować wyłącznie na zlecenie lekarza. U dzieci powyżej 6 lat stosujemy 2 razy na dobę po 1/2 tabletki (15 mg). Preparat przyjmować po posiłkach rozpuszczając tabletki w szklance wody.   Uwaga! Podczas leczenia zaleca się przyjmowanie zwiększonej ilości płynów. Nie zaleca się przyjmowania preparatu bezpośrednio przed snem.

Możliwe skutki uboczne:

Rzadko występują reakcje nadwrażliwości (odczyny skórne lub śluzówkowe, obrzęk twarzy, duszność, dreszcze). Rzadko zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (bóle brzucha, nudności, zaparcie). Rzadko może wystąpić suchość jamy ustnej i dróg oddechowych, zwiększenie wydzielania śliny, wodnisty wyciek z nosa, trudności w oddawaniu moczu.   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na chlorowodorek amroksolu lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby, zaburzenia transportu śluzu w oskrzelach i dużą ilością wydzieliny (np. w rzadko występującym zespole nieruchomych rzęsek), chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy.   Gdy przyjmujesz leki przeciwkaszlowe.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem.