×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Tussal Expectorans - Ambroxoli hydrochloridum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład chlorowodorek ambroksolu
Postać tabletki
Kategoria Układ oddechowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Choroby płuc
Otolaryngologia
Działanie wykrztuśne
Zamów w doz.pl Tussal Expectorans, 30 mg, tabletki, 10 szt.

Wskazania do stosowania

Pomocniczo w ostrych i przewlekłych chorobach układu oddechowego, przebiegających z nieprawidłowym wydzielaniem, nadmiernym zagęszczaniem i utrudnionym wykrztuszaniem śluzu powstającego w oskrzelach (np. ostre lub przewlekłe zapalenie oskrzeli lub płuc, stany zapalne krtani, nosa, gardła i zatok).

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia zazwyczaj 1 tabletka 3 razy na dobę, w przypadku długotrwałej terapii dawkę należy zmniejszyć do 2 tabletek 2 razy na dobę. Dzieci od 6 do 12 roku życia pół tabletki 3 razy na dobę, w przypadku długotrwałego stosowania - pół tabletki 2 razy na dobę. Preparat należy przyjmować po posiłkach i popijając niewielką ilością płynu.

 

Uwaga! Nie stosować bezpośrednio przed snem.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na ambroksol lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, schorzenia nerek.

 

Gdy przyjmujesz leki przeciwkaszlowe, niektóre antybiotyki (amoksycylinę, erytromycynę, ampicylinę, doksycyklinę i cefuroksym), teofilinę.

 

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Lek może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej koniczności.

Skutki uboczne

Stosowanie leku u pacjentów z astmą oskrzelową może początkowo nasilać kaszel i powodować nadmierne odkrztuszanie. Sporadycznie mogą wystąpić skórne reakcje nadwrażliwości, obrzęk twarzy, ból głowy, bolesność oddawania moczu, suchość w jamie ustnej i suchość w obrębie dróg oddechowych, zaburzenia czynności przewodu pokarmowego (niestrawność, nudności, wymioty, biegunka lub zaparcia).