Tussal Expectorans - Ambroxoli hydrochloridum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład chlorowodorek ambroksolu
Postać tabletki
Kategoria Układ oddechowy
Specjalności Otolaryngologia
Medycyna rodzinna
Choroby płuc
Działanie wykrztuśne
Zamów w doz.pl Tussal Expectorans, 30 mg, tabletki, 10 szt.

Wskazania:

Pomocniczo w ostrych i przewlekłych chorobach układu oddechowego, przebiegających z nieprawidłowym wydzielaniem, nadmiernym zagęszczaniem i utrudnionym wykrztuszaniem śluzu powstającego w oskrzelach (np. ostre lub przewlekłe zapalenie oskrzeli lub płuc, stany zapalne krtani, nosa, gardła i zatok).

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia zazwyczaj 1 tabletka 3 razy na dobę, w przypadku długotrwałej terapii dawkę należy zmniejszyć do 2 tabletek 2 razy na dobę. Dzieci od 6 do 12 roku życia pół tabletki 3 razy na dobę, w przypadku długotrwałego stosowania - pół tabletki 2 razy na dobę. Preparat należy przyjmować po posiłkach i popijając niewielką ilością płynu.   Uwaga! Nie stosować bezpośrednio przed snem.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Stosowanie leku u pacjentów z astmą oskrzelową może początkowo nasilać kaszel i powodować nadmierne odkrztuszanie. Sporadycznie mogą wystąpić skórne reakcje nadwrażliwości, obrzęk twarzy, ból głowy, bolesność oddawania moczu, suchość w jamie ustnej i suchość w obrębie dróg oddechowych, zaburzenia czynności przewodu pokarmowego (niestrawność, nudności, wymioty, biegunka lub zaparcia).

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na ambroksol lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, schorzenia nerek.   Gdy przyjmujesz leki przeciwkaszlowe, niektóre antybiotyki (amoksycylinę, erytromycynę, ampicylinę, doksycyklinę i cefuroksym), teofilinę.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Lek może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej koniczności.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.