×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Dermklobal - Clobetasoli propionas - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład propionian klobetazolu
Postać płyn
Kategoria Dermatologia
Specjalności Dermatologia i wenerologia
Działanie przeciwwysiękowe
przeciwzapalne
przeciwalergiczne
przeciwświądowe

Wskazania do stosowania

Krótkotrwałe leczenie chorób owłosionej skóry głowy (reagujących na glikokortykosteroidy, szczególnie w przypadkach, gdy leczenie słabszymi preparatami glikokortykosteroidowymi okazało się nieskuteczne).

 

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dawkę i częstotliwość stosowania preparatu ustala lekarz.

 

Uwaga! Nie stosować długotrwale i na duże powierzchnie skóry. Ostrożnie stosować na skórę twarzy, w pachwinach i pod pachami, na powieki lub na skórę w okolicy powiek u osób z jaskrą oraz u osób z zaćmą.

 

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

 

Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na propionian klobetazolu lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, infekcyjne choroby zapalne skóry, trądzik zwykły i/lub różowaty, zapalenia skóry w okolicy ust lub jeśli jesteś po szczepieniach ochronnych (nie wolno wówczas stosować preparatu).

 

Gdy stosujesz leki immunosupresyjne. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.

 

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub jeśli karmisz piersią. Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Skutki uboczne

Reakcje miejscowe: pieczenie, podrażnienie, świąd, zaniki i rozstępy skóry, zmiany barwnikowe skóry, wtórne zakażenia skóry, nadmierne owłosienie.
W przypadku stosowania przewlekłego może wystąpić hiperglikemia (podwyższony poziomu cukru we krwi) i glukozurią (cukromoczem).

 

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.