×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Dexamethason 0,1% WZF - Dexamethasonum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład deksametazon
Postać krople do oczu
Kategoria Narządy wzroku i słuchu
Specjalności Okulistyka
Alergologia
Działanie przeciwzapalne
przeciwalergiczne
przeciwświądowe
Zamów w doz.pl Dexamethason, 0,1%, zawiesina do oczu, 5 ml

Wskazania do stosowania

Ostre i przewlekłe alergiczne oraz zapalne schorzenia gałki ocznej. Po zabiegach operacyjnych i urazach, w których doszło do przebicia gałki ocznej. Późne następstwa oparzeń termicznych i chemicznych oczu.

Dawkowanie

Miejscowo, do worka spojówkowego. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.

 

Uwaga! Przed zastosowaniem kropli należy zdjąć soczewki kontaktowe, ponownie można je założyć po co najmniej 30 minutach.

 

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

 

Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na składnik preparatu, gruźlicze, grzybicze lub wirusowe zakażenia rogówki i spojówek, nieleczone ropne zakażenie oczu, zaczerwienienie spojówek o nieznanej przyczynie, podwyższone ciśnienie śródgałkowe, dodatni test fluoresceinowy, jaskrę, cukrzycę lub przebyłaś/eś choroby rogówki lub twardówki oka.

 

Gdy przyjmujesz leki stosowane w jaskrze, leki cholinolityczne (szczególnie atropinę), inne leki rozszerzające źrenicę lub porażające akomodację (nastawność oka).

 

Gdy jesteś lub podejrzewasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. W ciąży stosować wyłącznie w przypadku, gdy przewidywanie korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne

Bezpośrednio po zakropleniu może wystąpić nieznaczne pieczenie, kłucie, przekrwienie spojówek i łzawienie. Bardzo rzadko mogą wystąpić: zmiany w nerwie wzrokowym, w rogówce lub uszkodzenia gałki ocznej (o charakterze perforacji), jaskra, podwyższenie ciśnienia w gałce ocznej, zaćma, zaburzenia ostrości widzenia, zawężenie pola widzenia, wtórne zakażenia.

 

Uwaga! Po zastosowaniu preparatu może występować łzawienie. Nie należy stosować bezpośrednio przed prowadzeniem pojazdów i obsługą urządzeń mechanicznych.