Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest
tutaj.
O produkcie
Podmiot odpowiedzialny
Dr. Gerhard MannBrunsbütteler Damm 165-173
13581 Berlin, Niemcy
Producent
DR MANN PHARMAOpis
Dexamytrex zawiera w składzie antybiotyk (gentamycyny siarczan) oraz glikokortykosteroid (deksametazon). Maść do oczu stosuje się w m.in. w zakażeniach przedniego odcinka oka.
Skład
Substancjami czynnymi leku są gentamycyny siarczan (Gentamicini sulfas) i deksametazon (Dexamethasonum).
1 g maści zawiera 5 mg Gentamicini sulfas (gentamycyny siarczanu) i 0,3 mg Dexamethasonum (deksametazonu).
Substancje pomocnicze: chlorobutanol półwodny, alkohol mirystylowy, lanolina, parafina płynna, wazelina biała, D,L-alfa-tokoferol, Oxynex 2004: butylohydroksytoluen, askorbylu palmitynian, kwas cytrynowy jednowodny, glicerolu monostearynian, glikol propylenowy.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie dla pacjenta.
Jeśli nie zalecono inaczej, stosować 5 mm wyciśniętej maści do worka spojówkowego zakażonego oka 2-3 razy w ciągu dnia i przed snem.
Czas leczenia nie powinien przekraczać 2 tygodni.
Działanie
Maść do oczu Dexamytrex działa przeciwbakteryjnie oraz przeciwzakaźnie.
Wskazania
Dexamytrex jest wskazany w leczeniu zakażeń obejmujących przedni odcinek oka: bakteryjne zapalenie spojówek, zapalenie rogówki (bez uszkodzenia nabłonka i uszkodzenia brzegów powiek z silnymi objawami zapalenia), wtórnie zakażone zapalenia alergiczne spojówek i brzegów powiek.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku w przypadku: nadwrażliwości na którykolwiek składnik produktu; ostrych, ropnych chorobach przedniego odcinka oka; zakażeniach oka wywołanych przez wirusy (np. opryszczkowe zapalenie rogówki), mykobakterie (np. gruźlica oka) lub grzyby; ran i wrzodów rogówki; jaskry z wąskim i otwartym kątem przesączania.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Rzadko (mogą wystąpić do 1 na 1000 osób) - Łagodne, przejściowe i krótkotrwałe zaburzenia widzenia.
Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy zachować ostrożność zwłaszcza jeśli pacjent: stosuje inne leki podawane miejscowo do oka, stosuje szkła kontaktowe, ma chorobę powodująca zmniejszenie grubości rogówki lub twardówki.
Należy zwrócić się do lekarza, jeśli u pacjenta wystąpi obrzęk oraz zwiększenie masy ciała, widoczne szczególnie na tułowiu i twarzy, ponieważ są to zazwyczaj pierwsze objawy choroby nazywanej zespołem Cushinga. Zahamowanie czynności nadnerczy może wystąpić w wyniku przerwania długotrwałego lub intensywnego stosowania leku Dexamytrex.
Produktu nie należy stosować w postaci wstrzyknięcia do oka.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze do 25°C.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
Szczególnie ważna jest informacja, że pacjent przyjmuje: amfoterycynę B (lek stosowany w leczeniu zakażeń grzybiczych), heparynę (lek przeciwzakrzepowy), sulfadiazynę, cefalotynę i kloksacyklinę (antybiotyki stosowane w leczeniu zakażeń bakteryjnych), podawane miejscowo do oka, rytonawir lub kobicystat.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Decyzję o stosowaniu leku w okresie ciąży i karmienia piersią podejmuje lekarz.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Decyzję o stosowaniu leku u dzieci i młodzieży podejmuje lekarz.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Przez pewien czas po podaniu leku Dexamytrex widzenie może być niewyraźne. Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn do czasu ustąpienia tego objawu
Cechy produktu
- Płeć
- Wiek
- Typ produktu
- Postać
- Działanie/właściwości
- Problem
- Sposób aplikacji
- RX kategoria