Resoxym - Oxymetazolini hydrochloridum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Krople: ostry nieżyt nosa pochodzenia wirusowego lub alergicznego, zapalenie zatok. Aerozol: obrzęk błony śluzowej nosa w przebiegu przeziębienia, grypy, zapalenia zatok przynosowych, alergicznego i ostrego nieżytu nosa, zapalenia trąbki słuchowej, zapalenia ucha środkowego oraz w diagnostyce w celu zmniejszenia obrzęku błon śluzowych.

Dawkowanie:

Dorośli i dzieci od 7 roku życia: 2-3 krople 0,05% do każdego otworu nosowego co 10-12 godzin; aerozol: 1 dawka do każdego otworu nosowego 2-3 razy na dobę. Dzieci 2-7 rok życia: 2-3 krople 0,025% co 10-12 godzin do każdego otworu nosowego. Niemowlęta 4-12 miesiąc życia: 1-2 krople 0,01% co 10-1godzinh do każdego otworu nosowego za pomocą nasączonego preparatem wacika. Nie należy stosować kropli u dzieci do ukończenia 3 miesięcy. Nie stosować aerozolu u dzieci poniżej 6 lat. Nie stosować dłużej niż 3 dni.

Możliwe skutki uboczne:

Stosowanie dłużej niż przez 3 dni może niekiedy powodować pieczenie i suchość błony śluzowej nosa oraz jej wtórny obrzęk i przekrwienie (nieżyt polekowy), a także kichanie. Rzadko obserwowano ból i zawroty głowy, kołatanie serca, zaburzenia rytmu, wzrost ciśnienia tętniczego, bezsenność, nerwowość, osłabienie.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na oksymetazolinę lub inny składnik preparatu. Gdy cierpisz na przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa, jaskrę, nadciśnienie tętnicze, nadczynność gruczołu tarczowego, choroby serca, cukrzycę, rozrost gruczołu krokowego. Gdy przyjmujesz leki przeciwdepresyjne (inhibitory MAO, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne). Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.