Septrin - Sulfamethoxazolum, Trimethoprimum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład trimetoprim
sulfametoksazol
Postać zawiesina doustna
tabletki powlekane
Kategoria Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności Choroby zakaźne i pasożytnicze
Medycyna rodzinna
Choroby płuc
Działanie przeciwbakteryjne

Wskazania:

Zakażenia dróg moczowych (odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie pęcherza, zapalenie cewki moczowej, także - rzeżączkowym), zakażenia dróg oddechowych zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenia ucha środkowego, zakażenia przewodu pokarmowego bakteriami Salmonella (wywołującymi tzw. salmonellozy) i Shigella (wywołującymi czerwonkę), biegunka podróżnych, nieżyt żołądka i jelit, posocznica, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, bruceloza, dur brzuszny i toksoplazmoza.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Lek podaje się podczas posiłku lub tuż po nim z dużą ilością płynu.

Możliwe skutki uboczne:

Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego brak łaknienia, nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy, senność, reakcje uczuleniowe, wysypki skórne, zmiany obrazu krwi. Jeżeli w czasie leczenia wystąpi wysypka skórna, należy skontaktować się z lekarzem.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na trimetoprim, sulfametaksazol lub pozostałe składnki preparatu, zaburzenia funkcji wątroby, nerek, astmę. Gdy przyjmujesz leki  przeciwzakrzepowye, fenytoinę, penicyliny, doustne leki przeciwcukrzycowe, methotreksat, fenobarbital, leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąż lub karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.