Clotrimazolum Medana, 10 mg/ml, płyn na skórę, 15 ml
Clotrimazolum Medana, 10 mg/ml, płyn na skórę, 15 ml
6.99 zł

Clotrimazolum Medana, 10 mg/ml, płyn na skórę, 15 ml

Clotrimazolum Medana, 10 mg/ml, płyn na skórę, 15 ml
6.99 zł
BEZPŁATNIE

Rekomendowany produkt zastępczy

Clotrimazolum (płyn) - Clotrimazolum - zastosowanie i działanie

Skład:

klotrimazol

Postać:

płyn do stosowania na skórę

Kategoria:

Dermatologia

Specjalności:

Dermatologia i wenerologia

Działanie:

przeciwgrzybicze

Wskazania:

Grzybice skóry, łupież pstry i rumieniowy, zanokcica, zakażenia błon śluzowych jamy ustnej wywołane przez grzyby drożdżopodobne.

Dawkowanie:

Zewnętrznie. Kilka kropli płynu lekko wcierać 2-3 razy na dobę w chorobowo zmienione miejsca na skórze. Po ustąpieniu ostrych objawów choroby, leczenie należy kontynuować jeszcze przez co najmniej 4 tygodnie, aż do całkowitego ustąpienia dolegliwości. W grzybicy stóp zaleca się stosowanie płynu po każdej kąpieli. W grzybicy stóp lek należy stosować jeszcze przez dwa tygodnie po ustąpieniu wszystkich objawów choroby, aby zapobiec jej nawrotowi.   Uwaga! Nie stosować pod opatrunkiem okluzyjnym. U dzieci w wieku do 11 lat preparat może być stosowany tylko na zlecenie lekarza.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo rzadko miejscowy odczyn alergiczny, pieczenie, świąd, przemijające podrażnienie, złuszczanie naskórka.   Lek nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na klotrymazol lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.   Gdy stosujesz miejscowo inne leki przeciwgrzybicze.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie stosować w pierwszym trymestrze ciąży. Ostrożnie stosować w drugim i trzecim trymestrze ciąży oraz w okresie karmienia piersią.

Opis

Substancją czynną leku Clotrimazolum Medana jest klotrymazol, lek z grupy pochodnych imidazolu o szerokim zakresie działania przeciwgrzybiczego.

Skład

Substancją czynną leku jest klotrymazol.
Każdy ml płynu na skórę zawiera 10 mg klotrymazolu.

Pozostałe składniki to: izopropylu mirystynian, etanol bezwodny.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek jest przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę.

O ile lekarz nie zaleci inaczej, zwykle kilka kropli płynu lekko wciera się 2 do 3 razy na dobę w chorobowo zmienione miejsca na skórze. Po ustąpieniu ostrych objawów choroby, leczenie należy kontynuować jeszcze przez co najmniej 4 tygodnie, aż do całkowitego ustąpienia dolegliwości.

W grzybicy stóp lek należy stosować jeszcze przez dwa tygodnie po ustąpieniu wszystkich objawów choroby, aby zapobiec jej nawrotowi.

Działanie

W małych stężeniach wykazuje on działanie grzybostatyczne (hamuje wzrost grzybów) na dermatofity (rodzaje Epidermophyton spp., Trichophyton spp., Microsporum spp.), drożdżaki (Candida albicans i inne gatunki z rodzaju Candida, Cryptococcus neoformans, Malassezia furfur), Aspergillus spp., pleśnie i grzyby dimorficzne (Blastomyces dermatidis, Coccidioides immitis, Sporotrichum scheneckii). W dużych stężeniach lek działa grzybobójczo.

Wskazania

Grzybicze zakażenia skóry wywołane przez dermatofity, drożdżaki, łupież pstry, grzybice wałów paznokciowych.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować jeśli występuje nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku.

Nie stosować:

  • pod opatrunkiem okluzyjnym
  • w okolicy oczu
  • doustnie

Działania niepożądane

  • Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
  • Rzadko (występują u mniej niż 1 na 1 000 pacjentów): reakcje uczuleniowe, w tym miejscowy odczyn uczuleniowy, pieczenie, świąd, kłucie, przemijające podrażnienie w miejscu stosowania leku.
  • Bardzo rzadko (występują u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów): rumień uogólniony, wysypka, obrzęk, pokrzywjca, złuszczanie naskórka, pękanie naskórka.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy unikać kontaktu leku z oczami i błonami śluzowymi.

Nie należy drapać swędzących chorych miejsc na skórze, ponieważ powoduje to rozprzestrzenianie się grzybicy.

Należy unikać noszenia ubrań i obuwia nie przepuszczającego wilgoci i ciepła.

Po myciu i kąpieli miejsca chorobowo zmienione, należy dokładnie osuszyć.

Odzież stykającą się ze zmianami chorobowymi i ręczniki, należy zmieniać codziennie i prać w temperaturze 90°C (zaleca się używanie ręczników jednorazowych).

  • Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
  • Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C.
  • Nie przechowywać w lodówce.
  • Chronić od światła.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach, stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Ciąża i karmienie piersią

W okresie ciąży i karmienia piersią przed zastosowaniem należy skontaktować się z lekarzem.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

U dzieci w wieku do 11 lat lek może być stosowany wyłącznie na zlecenie lekarza.

Producent

MEDANA PHARMA S.A.
Pelplińska 19
Starogard Gdański
Cechy produktu
Płeć
Wiek
Typ produktu
Postać
Działanie/właściwości
Problem
Główny składnik
Część ciała
Pora stosowania
Sposób aplikacji
PRODUCENT