Grofibrat S - Fenofibratum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład fenofibrat
Postać tabletki powlekane
Kategoria Układ sercowo-naczyniowy
Specjalności Kardiologia
Działanie obniża stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi
Zamów w doz.pl Grofibrat S, 215 mg, tabletki powlekane, 30 szt

Wskazania:

Obniżenie poziomu tłuszczów we krwi. Lek Grofibrat S jest stosowany łącznie z dietą niskotłuszczową oraz innym niemedycznymi sposobami leczenia, takim jak ćwiczenia fizyczne oraz utrata masy ciała, które mają na celu obniżenie poziomu tłuszczów we krwi. 

Dawkowanie:

Doustnie, podczas posiłków. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Tabletkę połknąć w całości i popić szklanką wody. Nie rozgniatać ani nie rozgryzać tabletki. Uwaga! Podczas terapii konieczne jest przestrzeganie diety oraz regularna aktywność fizyczna. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności.Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.Le

Możliwe skutki uboczne:

Często: biegunka, bóle brzucha, wzdęcia z oddawaniem wiatrów, nudności, wymioty, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych we krwi. Niezbyt często: bóle głowy, kamica żółciowa, zmniejszenie popędu płciowego, wysypka, świąd lub pokrzywka, wzrost stężenia kreatyniny (substancja wydzielana przez nerki). Rzadko: utrata włosów, zawroty głowy, uczucie zmęczenia, wzrost stężenia mocznika, zwiększona wrażliwość skóry na światło, zmniejszenie stężenia hemoglobiny i zmniejszenie liczby białych krwinek. Działania niepożądane, których częstość występowania nie jest znana: przewlekłe choroby płuc, ciężkie reakcje skórne.  W przypadku wystąpienia któregokolwiek z niżej wymienionych poważnych działań niepożądanych należy przerwać przyjmowanie leku Grofibrat S i skontaktować się natychmiast z lekarzem: reakcja alergiczna  (objawy mogą obejmować obrzęk twarzy, ust, języka lub gardła, co może powodować trudności w oddychaniu); skurcze lub bóle mięśniowe, nadwrażliwość na dotyk lub ich osłabienie (mogą to być objawy zapalenia mięśni lub ich rozpadu); bóle brzucha (mogą to być objawy zapalenia trzustki); bóle w klatce piersiowej i uczucie duszności (mogą to być objawy zatorowości płucnej); ból, zaczerwienie i obrzęk nóg (mogą to być objawy zakrzepów krwi w nogach); zażółcienie skóry i białkówek oczu (mogą to być objawy zapalenia wątroby). Lek nie ma wpływu na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na fenofibrat lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku, schorzenia wątroby, nerek lub choroby pęcherzyka żółciowego, niedoczynność tarczycy. Ponadto należy poinformować lekarza jeśli kiedykolwiek wystąpiło uczulenia lub uszkodzenie skóry w wyniku działania światła słonecznego lub promieniowania UV podczas stosowania innych leków (leków takich jaki inne fibraty lub leku przeciwzapalnego o nazwie ketoprofen). Gdy przyjmujesz inne leki obniżające cholesterol, doustne leki przeciwzakrzepowe (nasilenie działania leków przeciwzakrzepowych i wzrost ryzyka krwawień), cyklosporynę. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.