×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj
Lactulose-MIP, syrop, (9,75 g / 15 ml), 500 ml
Lactulose-MIP, syrop, (9,75 g / 15 ml), 500 ml
28.99 zł

Lactulose-MIP, syrop, (9,75 g / 15 ml), 500 ml

Lactulose-MIP, syrop, (9,75 g / 15 ml), 500 ml
28.99 zł
BEZPŁATNIE
Kurier DHL
9.99 zł

Opis

Lactulose-MIP jest lekiem działającym łagodnie przeczyszczająco.

Skład

Substancją czynną leku jest laktuloza (Lactulosum).

15 ml syropu zawiera 9,75 g laktulozy.

Substancje pomocnicze: aromat wiśniowy IFF 16-21-3618. kwas cytrynowy bezwodny, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie powinno być dobrane indywidualnie do potrzeb pacjenta, ciężkości i przebiegu choroby. Laktulozę należy przyjmować doustnie. Do dawkowania syropu służy dołączona miarka.

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, należy stosować następujący schemat stosowania leku:

Wiek Dawka początkowa Dawka podtrzymująca
Dorośli i młodzież (14-17 lat) 15-45 ml w 1 lub 2 dawkach podzielnych, co odpowiada 9,75 g-29,25 g laktulozy 15-30 ml, co odpowiada 9,75 g - 19,5 g laktulozy
Dzieci (7-14 lat) 15 ml, co odpowiada 9,75 g laktulozy 10-15 ml, co odpowiada 6,5-9,75 g laktulozy
Dzieci (1-6 lat) 5-10 ml, co odpowiada 3,25 g - 6,5 g laktulozy 5-10 ml, co odpowiada 3,25 g - 6,5 g laktulozy
Niemowlęta (poniżej 1 roku życia) do 5 ml, co odpowiada 3,25 g laktulozy do 5 ml, co odpowiada 3,25 g laktulozy
 • Dawkowanie należy dostosować tak, żeby pacjent wydalał luźny stolec.
 • Lek można stosować w pojedynczej dawce dobowej lubi w dwóch dawkach podzielonych. W przypadku jednej dawki dobowej, należy ją przyjmować o tej samej porze, np. podczas śniadania.
 • Po kilku dniach dawka początkowa może zostać dostosowana do dawki podtrzymującej na podstawie uzyskanej odpowiedzi na leczenie.
 • Efekt leczniczy może wystąpić po kilku dniach [2-3 dni leczenia). Jeżeli po tym czasie brak jest odpowiedniego działania terapeutycznego, należy skontaktować się z lekarzem.
 • Jeżeli pacjent jest leczony środkami przeczyszczającymi przez dłuższy okres, należy je odstawiać stopniowo.

Działanie

Laktuloza jest dwucukrem złożonym z D-galaktozy i fruktozy. Laktuloza jest rozkładana dopiero w jelicie grubym pod wpływem enzymów bakteryjnych. Jest lekiem łagodnie przeczyszczającym o działaniu osmotycznym. Za przeczyszczające działanie laktulozy odpowiedzialne są dwa procesy:

 • cukier i kwasy powodują zmiany ciśnienia osmotycznego (zwiększenie objętości treści jelitowej), co pośrednio wpływa na pobudzenie perystaltyki jelit;
 • kwasy bezpośrednio pobudzają perystaltykę jelit.

Wskazania

Lactulose-MIP stosowana jest w przypadku:

 • zaparć,
 • zapobieganie i leczenie encefalopatii wątrobowej (inny schemat dawkowania).

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Lactulose-MIP:

 • jeśli pacjent ma uczulenie na laktulozę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
 • jeśli pacjent ma niedrożność jelit;
 • jeśli pacjent ma zapalenie przewodu pokarmowego;
 • jeśli pacjent ma galaktozemię.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Lactulose-MIP powodował następujące działania niepożądane:

 • Zaburzenia żołądka i jelit (w przypadku stosowania zbyt dużych dawek):

Bóle brzucha, wzdęcia, nudności, wymioty, biegunka.

 • Zaburzenia metabolizmu i odżywiania

Hipernatremia (podwyższenie stężenia sodu we krwi, podczas stosowania w encefalopatii wątrobowej), zaburzenia równowagi elektrolitowej (na skutek biegunki).

Ostrzeżenia i środki ostrożności

 • 15 ml syropu zawiera do 2,4 g węglowodanów tm.in. fruktozę, galaktozę, laktozę), co odpowiada 0,2 jednostkom chlebowym, dlatego lek należy ostrożnie stosować u pacjentów z cukrzycą.
 • Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lap-pa) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
 • Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy nie powinni przyjmować produktu leczniczego.
 • Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
 • Okres ważności po pierwszym otwarciu butelki: 6 miesięcy.
 • Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub ostatnio a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

 • Laktuloza obniża pH w jelicie grubym i może osłabiać działanie leków, których uwalnianie zależy od pH w okrężnicy.
 • Laktuloza może nasilić utratę potasu powodowaną przez inne leki (środki moczopędne, kortykosteroidy i amfoterycynę B).
 • Laktuloza może powodować zmniejszenie stężenia potasu w surowicy, co może nasilać działanie glikozydów nasercowych.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Laktulozę można przyjmować po zmieszaniu z wodą lub innymi płynami.
Lek można przyjmować niezależnie od posiłków.
W trakcie stosowania leku należy przyjmować dużą ilość płynów (około 1,5-2 l/dobę, tj. 6-8 szklanek).

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Zgodnie z aktualną wiedzą, lek ten może być bezpiecznie stosowany zgodnie z zaleceniami w trakcie ciąży i laktacji.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Leki przeczyszczające można stosować u dzieci, niemowląt i noworodków tylko w szczególnych przypadkach i pod nadzorem lekarza, ponieważ mogą wpływać na normalny rytm oddawania stolca.

Leku Lactulose-MIP nie należy podawać dzieciom poniżej 14 lat bez konsultacji z lekarzem.

Podmiot odpowiedzialny

MIP PHARMA POLSKA
Orzechowa 5
Gdańsk

Producent

CHEPHASAAR NIEMCY

Cechy produktu
Płeć
Wiek
Typ produktu
Postać
Działanie/właściwości
Problem
Główny składnik
Część ciała
Układy narządowe
Pora stosowania
Smak
Sposób aplikacji

Lactulose-MIP - Lactulosum - zastosowanie i działanie

Skład:

laktuloza

Postać:

syrop

Kategoria:

Przewód pokarmowy i metabolizm

Specjalności:

Medycyna rodzinna Gastroenterologia

Działanie:

przeczyszczające zmniejsza stężenia amoniaku we krwi

Wskazania do stosowania:

Objawowe leczenie przewlekłych zaparć, przewlekłej niewydolności wątroby przebiegającej ze zwiększeniem stężenia amoniaku we krwi.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkowanie powinno być dobrane indywidualnie do potrzeb, ciężkości i przebiegu choroby. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, zaleca się stosować następujący schemat stosowania leku: zaparcia - dorośli: 10 -15 ml preparatu 1 do 2 razy na dobę; dzieci - początkowo 10 - 25 ml preparatu na dobę, przez 2-3 dni, a następnie 5 -15 ml preparatu na dobę. Encefalopatia wątrobowa: dawkę należy zwiększać stopniowo. Dorośli -  początkowo 10 do 15 ml syropu 3 razy na dobę, później zwiększyć do 30 - 45 ml syropu 3 do 4 na dobę. Dawkowanie należy tak dostosować, żeby wydalać luźny stolec 2 do 3 razy na dobę. Preparat można przyjmować po zmieszaniu z wodą lub innymi płynami. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków. Działanie przeczyszczające może wystąpić po upływie 2 do 10 godzin. Jeśli dawka jest niewystarczająca, do pierwszego stolca może upłynąć 24 do 48 godzin. Uwaga! 15 ml syropu zawiera maksymalnie 2,4 g węglowodanów, co odpowiada 0,2 jednostkom chlebowym, dlatego lek należy ostrożnie stosować u osób z cukrzycą.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość laktulozę lub pozostałe składniki preparatu, niedrożność jelit, zapalenie przewodu pokarmowego, zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, dziedziczną nietolerancję fruktozy, zaburzenia w wydzielaniu enzymu laktazy, galaktozemię - niemożność przekształcenia galaktozy w glukozę, zaburzenia wchłaniania jelitowego glukozy oraz galaktozy. Gdy przyjmujesz leki uwalniane w jelicie grubym, preparaty moczopędne, kortykosteroidy, amfoterycynę B, glikozydy nasercowe. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Preparat może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.

Skutki uboczne:

W początkowym okresie mogą wystąpić bóle brzucha. Niekiedy po zastosowaniu dużych dawek obserwowano nudności, biegunkę, wzdęcia. Przy długotrwałym stosowaniu mogą pojawić się zaburzenia równowagi elektrolitowej wywołane biegunką. Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Lactulose-MIP - Lactulosum - zastosowanie i działanie

Skład:

laktuloza

Postać:

syrop

Kategoria:

Przewód pokarmowy i metabolizm

Specjalności:

Medycyna rodzinna Gastroenterologia

Działanie:

przeczyszczające zmniejsza stężenia amoniaku we krwi

Wskazania do stosowania:

Objawowe leczenie przewlekłych zaparć, przewlekłej niewydolności wątroby przebiegającej ze zwiększeniem stężenia amoniaku we krwi.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkowanie powinno być dobrane indywidualnie do potrzeb, ciężkości i przebiegu choroby. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, zaleca się stosować następujący schemat stosowania leku: zaparcia - dorośli: 10 -15 ml preparatu 1 do 2 razy na dobę; dzieci - początkowo 10 - 25 ml preparatu na dobę, przez 2-3 dni, a następnie 5 -15 ml preparatu na dobę. Encefalopatia wątrobowa: dawkę należy zwiększać stopniowo. Dorośli -  początkowo 10 do 15 ml syropu 3 razy na dobę, później zwiększyć do 30 - 45 ml syropu 3 do 4 na dobę. Dawkowanie należy tak dostosować, żeby wydalać luźny stolec 2 do 3 razy na dobę. Preparat można przyjmować po zmieszaniu z wodą lub innymi płynami. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków. Działanie przeczyszczające może wystąpić po upływie 2 do 10 godzin. Jeśli dawka jest niewystarczająca, do pierwszego stolca może upłynąć 24 do 48 godzin. Uwaga! 15 ml syropu zawiera maksymalnie 2,4 g węglowodanów, co odpowiada 0,2 jednostkom chlebowym, dlatego lek należy ostrożnie stosować u osób z cukrzycą.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość laktulozę lub pozostałe składniki preparatu, niedrożność jelit, zapalenie przewodu pokarmowego, zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, dziedziczną nietolerancję fruktozy, zaburzenia w wydzielaniu enzymu laktazy, galaktozemię - niemożność przekształcenia galaktozy w glukozę, zaburzenia wchłaniania jelitowego glukozy oraz galaktozy. Gdy przyjmujesz leki uwalniane w jelicie grubym, preparaty moczopędne, kortykosteroidy, amfoterycynę B, glikozydy nasercowe. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Preparat może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.

Skutki uboczne:

W początkowym okresie mogą wystąpić bóle brzucha. Niekiedy po zastosowaniu dużych dawek obserwowano nudności, biegunkę, wzdęcia. Przy długotrwałym stosowaniu mogą pojawić się zaburzenia równowagi elektrolitowej wywołane biegunką. Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Opis

Lactulose-MIP jest lekiem działającym łagodnie przeczyszczająco.

Skład

Substancją czynną leku jest laktuloza (Lactulosum).

15 ml syropu zawiera 9,75 g laktulozy.

Substancje pomocnicze: aromat wiśniowy IFF 16-21-3618. kwas cytrynowy bezwodny, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie powinno być dobrane indywidualnie do potrzeb pacjenta, ciężkości i przebiegu choroby. Laktulozę należy przyjmować doustnie. Do dawkowania syropu służy dołączona miarka.

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, należy stosować następujący schemat stosowania leku:

Wiek Dawka początkowa Dawka podtrzymująca
Dorośli i młodzież (14-17 lat) 15-45 ml w 1 lub 2 dawkach podzielnych, co odpowiada 9,75 g-29,25 g laktulozy 15-30 ml, co odpowiada 9,75 g - 19,5 g laktulozy
Dzieci (7-14 lat) 15 ml, co odpowiada 9,75 g laktulozy 10-15 ml, co odpowiada 6,5-9,75 g laktulozy
Dzieci (1-6 lat) 5-10 ml, co odpowiada 3,25 g - 6,5 g laktulozy 5-10 ml, co odpowiada 3,25 g - 6,5 g laktulozy
Niemowlęta (poniżej 1 roku życia) do 5 ml, co odpowiada 3,25 g laktulozy do 5 ml, co odpowiada 3,25 g laktulozy
 • Dawkowanie należy dostosować tak, żeby pacjent wydalał luźny stolec.
 • Lek można stosować w pojedynczej dawce dobowej lubi w dwóch dawkach podzielonych. W przypadku jednej dawki dobowej, należy ją przyjmować o tej samej porze, np. podczas śniadania.
 • Po kilku dniach dawka początkowa może zostać dostosowana do dawki podtrzymującej na podstawie uzyskanej odpowiedzi na leczenie.
 • Efekt leczniczy może wystąpić po kilku dniach [2-3 dni leczenia). Jeżeli po tym czasie brak jest odpowiedniego działania terapeutycznego, należy skontaktować się z lekarzem.
 • Jeżeli pacjent jest leczony środkami przeczyszczającymi przez dłuższy okres, należy je odstawiać stopniowo.

Działanie

Laktuloza jest dwucukrem złożonym z D-galaktozy i fruktozy. Laktuloza jest rozkładana dopiero w jelicie grubym pod wpływem enzymów bakteryjnych. Jest lekiem łagodnie przeczyszczającym o działaniu osmotycznym. Za przeczyszczające działanie laktulozy odpowiedzialne są dwa procesy:

 • cukier i kwasy powodują zmiany ciśnienia osmotycznego (zwiększenie objętości treści jelitowej), co pośrednio wpływa na pobudzenie perystaltyki jelit;
 • kwasy bezpośrednio pobudzają perystaltykę jelit.

Wskazania

Lactulose-MIP stosowana jest w przypadku:

 • zaparć,
 • zapobieganie i leczenie encefalopatii wątrobowej (inny schemat dawkowania).

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Lactulose-MIP:

 • jeśli pacjent ma uczulenie na laktulozę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
 • jeśli pacjent ma niedrożność jelit;
 • jeśli pacjent ma zapalenie przewodu pokarmowego;
 • jeśli pacjent ma galaktozemię.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Lactulose-MIP powodował następujące działania niepożądane:

 • Zaburzenia żołądka i jelit (w przypadku stosowania zbyt dużych dawek):

Bóle brzucha, wzdęcia, nudności, wymioty, biegunka.

 • Zaburzenia metabolizmu i odżywiania

Hipernatremia (podwyższenie stężenia sodu we krwi, podczas stosowania w encefalopatii wątrobowej), zaburzenia równowagi elektrolitowej (na skutek biegunki).

Ostrzeżenia i środki ostrożności

 • 15 ml syropu zawiera do 2,4 g węglowodanów tm.in. fruktozę, galaktozę, laktozę), co odpowiada 0,2 jednostkom chlebowym, dlatego lek należy ostrożnie stosować u pacjentów z cukrzycą.
 • Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lap-pa) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
 • Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy nie powinni przyjmować produktu leczniczego.
 • Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
 • Okres ważności po pierwszym otwarciu butelki: 6 miesięcy.
 • Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub ostatnio a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

 • Laktuloza obniża pH w jelicie grubym i może osłabiać działanie leków, których uwalnianie zależy od pH w okrężnicy.
 • Laktuloza może nasilić utratę potasu powodowaną przez inne leki (środki moczopędne, kortykosteroidy i amfoterycynę B).
 • Laktuloza może powodować zmniejszenie stężenia potasu w surowicy, co może nasilać działanie glikozydów nasercowych.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Laktulozę można przyjmować po zmieszaniu z wodą lub innymi płynami.
Lek można przyjmować niezależnie od posiłków.
W trakcie stosowania leku należy przyjmować dużą ilość płynów (około 1,5-2 l/dobę, tj. 6-8 szklanek).

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Zgodnie z aktualną wiedzą, lek ten może być bezpiecznie stosowany zgodnie z zaleceniami w trakcie ciąży i laktacji.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Leki przeczyszczające można stosować u dzieci, niemowląt i noworodków tylko w szczególnych przypadkach i pod nadzorem lekarza, ponieważ mogą wpływać na normalny rytm oddawania stolca.

Leku Lactulose-MIP nie należy podawać dzieciom poniżej 14 lat bez konsultacji z lekarzem.

Podmiot odpowiedzialny

MIP PHARMA POLSKA
Orzechowa 5
Gdańsk

Producent

CHEPHASAAR NIEMCY

Cechy produktu
Płeć
Wiek
Typ produktu
Postać
Działanie/właściwości
Problem
Główny składnik
Część ciała
Układy narządowe
Pora stosowania
Smak
Sposób aplikacji