Vigalex Max, 4000 IU, tabletki, 30 szt.

witamina d, tabletka, niedobór witamin

Produkt usunięty z oferty

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

Biofarm Sp. z o. o.
Wałbrzyska 13
60-198 Poznań

Producent

BIOFARM
Wałbrzyska 13
Poznań

Opis

Vigalex Max 4000 IU (jednostek międzynarodowych) zawiera cholekalcyferol - substancję analogiczną do witaminy D wytwarzanej w organizmie człowieka pod wpływem promieniowania słonecznego. Uczestniczy w bardzo wielu procesach m.in. przemiany materii, wspomaga budowę kości. Przeznaczony jest dla osób dorosłych.

Skład

Substancją czynną jest cholekalcyferol (witamina D3).

Jedna tabletka zawiera 40 mg cholekalcyferolu, proszku, co odpowiada 0,1 mg cholekalcyferolu (witaminy D3).

Substancje pomocnicze: Celuloza mikrokrystaliczna (typ 102); Wapnia wodorofosforan dwuwodny; Skrobia żelowana, kukurydziana; Krospowidon (typ A); Sacharoza; Magnezu stearynian; Sodu askorbinian; Triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha; Krzemionka koloidalna bezwodna; all-rac-α-Tokoferol.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dorośli: 1 tabletka na dobę w miesiącach od października do kwietnia lub przez cały rok, jeśli nie jest zapewniona efektywna synteza skórna witaminy D w miesiącach letnich.

Tabletkę należy zażyć, popijając wystarczającą ilością wody.

Działanie

Witamina D reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową, przez co wpływa m.in. na procesy kostnienia, zapobiega krzywicy i osteomalacji. Jest prekursorem hormonów steroidowych.

Wskazania

Lek Vigalex Max jest wskazany do stosowania w profilaktyce niedoboru witaminy D i stanów wynikających z niedoboru witaminy D u osób dorosłych z otyłością [wskaźnik masy ciała (ang. body mass index, BMI) ≥ 30].

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku w przypadku nadwrażliwości na substancje czynną lub którykolwiek składnik produktu leczniczego oraz w przypadku hiperkalcemii, hiperkalciurii, kamicy nerkowej, ciężkiej niewydolności nerek i hiperwitaminozy D oraz rzekomej niedoczynności przytarczyc.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych): dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak zaparcia, wzdęcia, nudności, bóle brzucha lub biegunka; reakcje nadwrażliwości, takie jak świąd skóry, wysypka lub pokrzywka; w przypadku długotrwałego stosowania dużych dawek występuje hiperkalcemia (zbyt duże stężenie wapnia we krwi) i hiperkalciuria (nadmierne wydalanie wapnia z moczem). W pojedynczych przypadkach opisywano zgony.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Stosowanie leku należy omówić z lekarzem w przypadku rzekomej niedoczynności przytarczyc, sarkoidozy, ciężkiej niewydolności nerek, kamicy nerkowej, wysokiej ekspozycji na słońce, kuracji długotrwałej oraz jeśli pacjent przyjmuje glikozydy nasercowe lub/i leki moczopędne.

Podczas długotrwałego stosowania tego leku należy kontrolować stężenie wapnia w surowicy, wydalanie wapnia z moczem i czynność nerek poprzez pomiar stężenia kreatyniny w surowicy.

Lek Vigalex Max zawiera sacharozę.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 30ºC. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Nie należy stosować innych leków, suplementów diety ani pokarmów zawierających witaminę D (cholekalcyferol), kalcytriolu lub innych metabolitów i analogów witaminy D bez nadzoru lekarza.

Należy zachować ostrożność w przypadku stosowania leków przeciwdrgawkowych, barbituranów, diuretyków tiazydowych, glikokortykosteroidów, glikozydów nasercowych, żywic jonowymiennych, niektórych leków przeczyszczających, przeciwgrzybiczych i przeciwgruźliczych, aktenomycyny oraz preparatów stosowanych w leczeniu hiperkalcemi i zawierających magnez i glin (leki zobojetniające w chorobie refluksowej i wrzodowej).

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Vigalex Max jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Lek Vigalex Max jest przeciwwskazany u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij