Pixalzina, 500 mg, tabletki powlekane, 50 szt.

metamizol, tabletka, ból, gorączka, menstruacja

23,19 zł
Cena za szt.: 0,46 zł
Sprawdź warianty
12 szt.
6,99 zł
0,58 zł / szt.
20 szt.
10,19 zł
0,51 zł / szt.
50 szt.
23,19 zł
0,46 zł / szt.

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

Zentiva, k.s.
U Kabelovny 130
102 37 Prague 10 (Republika Czeska)

Producent

Zentiva k.s.
U kabelovny 130, Dolni Mecholupy
102 37 Prague 10, Republika Czeska

Opis

Pixalazina to lek w postaci tabletek powlekanych, zawiera w składzie metamizol sodowy jednowodny, należący do grupy leków zwanych pirazolonam. Pixalazina jest lekiem przeciwbólowym, przeciwgorączkowym oraz przeciwskurczowym.

Skład

Substancją czynną leku jest metamizol sodowy jednowodny. 

Każda tabletka powlekana zawiera 500 mg metamizolu sodowego jednowodnego (Metamizolum natricum monohydricum).

Substancje pomocnicze: Rdzeń tabletki: skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna, makrogol 6000, powidon (K 25), magnezu stearynian, skrobia ziemniaczana. Otoczka: talk, kopolimer metakrylanu butylu zasadowy, tytanu dwutlenek (E171), magnezu stearynian, olej rycynowy oczyszczony.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka dla dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 15 lat (o masie ciała powyżej 53 kg) to od 1 do 2 tabletek (co odpowiada od 500 do 1000 mg metamizolu), które można przyjmować do 4 razy na dobę w odstępach co 6 do 8 godzin. Maksymalna dawka dobowa to 8 tabletek (co odpowiada 4000 mg metamizolu).

Działania leku Pixalzina należy spodziewać się w ciągu 30 – 60 minut i utrzymuje się przez około 4 godziny.

Tabletki zaleca się połykać w całości, bez rozgryzania, popijając dostateczną ilością wody (około pół szklanki). Lek Pixalzina można przyjmować z jedzeniem lub bez.

Nie należy przyjmować leku Pixalzina dłużej niż 3 – 5 dni

Działanie

Pixalazina zawiera substancję czynną metamizol sodowy, który wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz rozkurczowe na mięśnie gładkie. Metamizol należy do nieopioidowych leków przeciwbólowych z grupy pochodnych pirazolonu.

Wskazania

Produkt leczniczy Pixalazina stosuje się w bólach różnego pochodzenia o dużym nasileniu i  gorączce, gdy zastosowanie innych środków jest przeciwwskazane lub nieskuteczne.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku Pixalzina w przypadku: nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku; zaburzenia czynności szpiku kostnego lub zaburzeń układu krwiotwórczego; pacjentów z rozpoznanym zespołem astmy analgetycznej lub znaną nietolerancją na leki przeciwbólowe objawiające się pokrzywką, obrzękiem naczynioworuchowym; wrodzonym niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (zagrożenie hemolizą); ostrej przerywanej porfirii wątrobowej; trzeciego trymestru ciąży.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Działania niepożądane występujące niezbyt często: reakcje hipotensyjne.

Działania niepożądane występujące rzadko: niedokrwistość aplastyczna; agranulocytoza i pancytopenia, w tym przypadki śmiertelne; leukopenia; małopłytkowość; wstrząs anafilaktyczny; reakcje anafilaktoidalne lub anafilaktyczne; reakcje skórne i błon śluzowych (świąd, pieczenie, zaczerwienienie, pokrzywka, obrzęk), duszność i rzadziej dolegliwości żołądkowo-jelitowe; wysypka.

Działania niepożądane występujące bardzo rzadko: pogorszenie niewydolności nerek.

Działania niepożądane o nieznanej częstości występowania: zespół Kounisa; krwawienia żołądkowo-jelitowe; polekowe uszkodzenie wątroby, w tym ostre zapalenie wątroby, żółtaczka, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych; inne wysypki polekowe; zespół Stevensa-Johnsona lub toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka TEN; DRESS; ostre śródmiąższowe zapalenie nerek.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy natychmiast zaprzestać stosowania leku i skontaktować się z lekarzem w razie wystąpienia: objawów agranulocytozy, jak na przykład gorączka, ból gardła lub krtani, ból podczas przełykania, zapalenie jamy ustnej, zapalenie błony śluzowej nosa, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zapalenie okolic narządów płciowych i odbytu; objawów ciężkiej reakcji uczuleniowej, jak na przykład duszności, obrzęk języka lub gardła powodujący zaburzenia połykania, obrzęk naczynioruchowy, wysypka czy pokrzywka, świąd, zaburzenia rytmu serca, zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi.  

Należy zachować ostrożność i skonsultować się z lekarzem, jeśli pacjent:  ma uczulenie na leki przeciwbólowe lub leki przeciwreumatyczne, inne produkty lub żywność; ma astmą oskrzelową (duszność, ataki duszności), zwłaszcza jeśli towarzyszy jej polipowate zapalenie błony śluzowej nosa i zatok, oraz z chorobami alergicznymi; ma choroby objawiające się zmniejszeniem liczby krwinek białych; ma niedociśnienie; jest odwodniony; ma niewydolność serca; ma zaburzenia czynności nerek lub wątroby; chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, 

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

W szczególności należy poinformować lekarza, jeśli pacjent stosuje: nie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w szczególności: metotreksat (lek stosowany w leczeniu chorób nowotworowych lub niektórych schorzeń reumatycznych); cyklosporynę (lek obniżający odporność organizmu); efawirenz (lek stosowany w leczeniu HIV/AIDS); metadonu (lek stosowany w leczeniu uzależnienia od leków narkotycznych (tzw. opioidów); walproinian (lek stosowany w leczeniu padaczki lub zaburzenia afektywnego dwubiegunowego); takrolimus (lek stosowany w zapobieganiu odrzucenia narządu u pacjentów po przeszczepieniu); sertralinę (lek stosowany w leczeniu depresji); kwas acetylosalicylowy; bupropion (lek stosowany w leczeniu depresji albo wspomagająco podczas rzucania palenia).

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Podczas przyjmowania leku Pixalzina nie wolno spożywać alkoholu.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Stosowanie leku Pixalzina w ciąży i podczas karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie należy stosować leku u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 15 lat.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

W większych dawkach lek Pixalzina może wpływać na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij