Paracetamol Hasco Forte, 240 mg/5 ml, zawisina doustna, 85 ml

paracetamol, syrop, zawiesina, gorączka, ząbkowanie, ból

16,19 zł

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

O produkcie

Pokaż wszystkie produkty PARACETAMOL HASCO

Producent

HASCO-LEK
Żmigrodzka 242e
Wrocław

Opis

Lek Paracetamol Hasco Forte to  zawiesina doustna o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym przeznaczona do stosowania u niemowląt i dzieci.

Skład

Substancją czynną leku jest paracetamol.
5 ml zawiesiny zawiera 240 mg paracetamolu.

Substancje pomocnicze:  Sacharoza, guma ksantan (E415), kwas cytrynowy jednowodny (E 330), sodu benzoesan (E211), sodu pirosiarczyn (E223), aromat truskawkowy naturalny AR 2143 (zawiera naturalne substancje aromatyczne, w tym d-limonen oraz glikol propylenowy), woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według wskazań lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. 
Lek stosuje się doustnie. Przed użyciem energicznie wstrząsnąć w celu uzyskania jednolitej zawiesiny. 
Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, przeciętna jednorazowa dawka paracetamolu wynosi 10 do 15 mg na kilogram masy ciała.  
W razie konieczności dawkę można powtarzać, nie częściej niż co 4-6 godzin, do 4 razy na dobę, czyli maksymalnie 60 mg/kg mc./dobę.

Wiek (masa ciała dziecka) Dawka jednorazowa Dawka Dobowa
od 0 do 3 miesiąca życia (do 4 kg) 1,25 ml (60 mg) 5 ml (240 mg)
od 4 do 8 miesiąca życia (do 7 kg) 2 ml (96 mg)  8 ml (384 mg)
 od 9 do 11 miesiąca życia (do 8 kg) 2,5 ml (120 mg)  10 ml (480 mg) 
od 1do 2 lat (do 10,5 kg)  3,25 ml (156 mg)  13 ml (624 mg) 
 od 2 do 3 lat (do 13 kg)  4 ml (192 mg)  16 ml (768 mg) 
od 4 do 5 lat (do 18,5 kg) 6 ml (288 mg) 24 ml (1152 mg) 
od 6 do 8 lat (do 24 kg)  7,5 ml (360 mg)  30 ml (1440 mg) 
od 9 do 10 lat (do 32 kg)  10 ml (480 mg)  40 ml (1920 mg) 
od 11 do 12 lat (do 45,6 kg) 14,25 ml (684 mg)  57 ml (2736 mg) 

 

Stosowanie u dzieci poniżej 2 lat powinno być zlecone przez lekarza. 

Bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować dłużej niż 3 dni. 
 
Do opakowania dołączona jest strzykawka doustna. 
 
Instrukcja dawkowania przy pomocy strzykawki doustnej:

  • po odkręceniu zakrętki nałożyć strzykawkę na korek umieszczony w szyjce butelki,
  • aby napełnić strzykawkę, butelkę należy energicznie wstrząsnąć, odwrócić do góry dnem, a następnie ostrożnie przesuwać tłok strzykawki do dołu, wciągając zawiesinę w pożądanej ilości określonej na podziałce,
  • butelkę odwrócić do pozycji początkowej i ostrożnie wyjąć strzykawkę z korka,
  • końcówkę strzykawki należy umieścić w ustach dziecka, a następnie wolno wciskając tłok, ostrożnie opróżnić zawartość strzykawki,
  • po zastosowaniu butelkę zamknąć, a strzykawkę umyć i wysuszyć. 

Działanie

Zawiesina doustna jest lekiem przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Nie posiada działania przeciwzapalnego.

Wskazania

Wskazaniami do stosowania leku są gorączka i bóle różnego pochodzenia (np. po zabiegach chirurgicznych, bóle związane z ząbkowaniem, bóle głowy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu) oraz dolegliwości towarzyszące reakcji organizmu na szczepionkę (ból, gorączka, odczyn miejscowy). Ponadto u niemowląt od 0 do 3 miesiąca życia ważących poniżej 4 kg lek stosuje się do leczenia objawowego gorączki trwającej nie dłużej niż 3 dni oraz bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. 

Przeciwwskazania

Leku Paracetamol Hasco nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazane jest stosowanie u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby lub wirusowym zapaleniem wątroby oraz z ciężką niewydolnością nerek i w chorobie alkoholowej.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Działanie niepożądane po podaniu leku Paracetamol Hasco Forte występują rzadko (u mniej niż 1 na 1000 osób):  skórne reakcje uczuleniowe: pokrzywka, rumień, zapalenie skóry oraz bardzo rzadko (u mniej niż 1 na 10 000 osób): zmniejszenie liczby płytek krwi (trombocytopenia), leukocytów (leukopenia, agranulocytoza); nudności, wymioty, biegunka.

Lek stosowany przez dłuższy czas lub przedawkowany może spowodować uszkodzenie wątroby i nerek oraz methemoglobinemię z objawami sinicy, objawiającej się szaroniebieskim zabarwieniem skóry. Bardzo rzadko występowały przypadki ciężkich reakcji skórnych.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Leku Paracetamol Hasco Forte nie należy stosować z innymi lekami zawierającymi paracetamol z powodu ryzyka przedawkowania. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane. W razie przedawkowania natychmiast skonsultować się z lekarzem, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze. Bez zalecenia lekarza nie stosować dłużej niż 3 dni. Lek należy ostrożnie stosować u pacjentów z niewydolnością wątroby i nerek. W czasie stosowania leku nie należy pić napojów alkoholowych, nie stosować leku u osób uzależnionych od alkoholu. Szczególnie duże ryzyko uszkodzenia wątroby istnieje u pacjentów niedożywionych. Chorzy na astmę oraz uczuleni na salicylany mogą mieć również uczulenie na paracetamol. Podawanie paracetamolu może stanowić czynnik ryzyka rozwoju astmy oraz chorób alergicznych u dzieci.

Lek Paracetamol Hasco Forte zawiera sacharozę (3,7 g w 5 ml syropu). Pacjenci z nietolerancją niektórych cukrów nie powinni przyjmować leku.

Ze względu na zawartość sodu pirosiarczynu lek może rzadko powodować ciężkie reakcje nadwrażliwości i skurcz oskrzeli. Kwas benzoesowy zawarty w zawiesinie (7,059 mg w 5 ml) u noworodków do 4 tygodnia życia może zwiększać ryzyko żółtaczki.

Przechowywać w sposób niedostępny dla małych dzieci.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.

Produkt nie powinien być przechowywany w pozycji odwróconej.

Okresważności po pierwszym otwarciu: 12 miesięcy.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Leku nie należy przyjmować, z niektórymi lekami przeciwbólowymi ani z alkoholem. W przypadku jednoczesnego stosowania: barbituranów, leków przeciwpadaczkowych (m.in. glutetimid, fenobarbital, fenytoina, karbamazepina), rifampicyny, wzmaga się szkodliwe działanie paracetamolu na wątrobę. Paracetamol zwiększa toksyczność detreomycyny. Długotrwałe stosowanie paracetamolu w dużych dawkach nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny. Jednoczesne stosowanie paracetamolu z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności nerek.

Więcej informacji w ulotce dołączonej do opakowania leku.

Ciąża i karmienie piersią

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

W okresie ciąży i karmienia piersią lek Paracetamol Hasco Forte powinien być stosowany tylko w razie zdecydowanej konieczności.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Stosowanie u dzieci poniżej 2 roku życia powinno być zalecone przez lekarza.

Cechy produktu

Polecane artykuły
  • Jeszcze sto lat temu pacjenci byli poddawani wszystkim operacjom bez żadnego rodzaju znieczulenia i w złych warunkach sanitarnych. Nic więc dziwnego, że większość z nich nie przeżywała spotkania z chirurgiem. Na szczęście dzisiaj komfort pacjenta jest znacznie wyższy, a podczas drobnych zabiegów, jak i poważniejszych operacji można skorzystać ze znieczulenia – ogólnego i miejscowego. Czym się różnią i jak działają?

  • Ból jest wpisany w ludzkie istnienie. Wbrew pozorom to zjawisko pozytywne, ponieważ informuje nas o zagrożeniach zdrowia, a nawet życia. Jednakże są ludzie, którzy nie są zdolni do odczuwania bólu, cierpią bowiem na analgezję wrodzoną.

  • Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij