Terbinafine Aurobindo - Terbinafinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Lek Terbinafine Aurobindo należy do grupy tzw. leków przeciwgrzybicznych. Jest on stosowany w leczeniu zakażeń grzybiczych skóry, w tym zakażeń na palcach dłoni, stóp, oraz paznokci.

Dawkowanie:

Lek Terbinafine Aurobindo należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawkę, częstotliwość oraz okres stosowania ustala lekarz. Tabletkę należy popić pełną szklanką wody. Tabletki można zażywać z jedzeniem lub bez.  Całkowity zanik objawów zakażenia może nastąpić dopiero po wielu tygodniach od zakończenia leczenia. Terbinafina nie jest zalecana dla dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat. Nie wolno przerywać stosowania leku bez konsultacji z lekarzem, nawet gdy zakażenie zostało wyleczone.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często: bóle stawów (arthralgia) oraz ból mięśni (myalgia) mogą wystąpić w połączeniu z alergiczną wysypką na skórze, wysypka, zaczerwienienie skóry ze swędzeniem i pokrzywką. Często: ból głowy, utrata apetytu, ból brzucha, uczucie pełności w żołądku, biegunka i niestrawność (dyspepsja), mdłości (nudności), zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych. Niezbyt często: utrata lub zmniejszenie poczucia smaku. Rzadko: występowanie reakcji alergicznych (w tym reakcje anafilaktycznych), uczucie mrowienia i kłucia (parestezje), drętwienia (niedoczulica) oraz zawroty głowy, nieprawidłowe funkcjonowanie wątroby, w tym zapalenie wątroby oraz żółtaczka (pożółknięcie skóry i oczu), zmęczenie (znużenie), złe samopoczucie. Bardzo rzadko: zmniejszenie liczby różnych rodzajów komórek krwi, krwawienia, bóle stawów, problemy z nerkami, stany lękowe i depresja, zespół Stevensa-Johnsona (ciężka choroba z objawami obejmującymi występowanie pęcherzy na skórze, w jamie ustnej, oczach i na narządach płciowych), łysienie, toksyczna nekroliza naskórka (ciężka choroba z objawami obejmującymi występowanie pęcherzy i spełzanie skóry), zaburzenia menstruacji, takie jak nieprawidłowe krwawienia menstruacyjne, które mogą występować pomiędzy kolejnymi krwawieniami miesięcznymi raz nieregularne cykle, zawroty głowy (vertigo), ciężkie reakcje alergiczne, które powodują obrzmienie twarzy i gardła (obrzęk naczynioruchowy), zwiększona wrażliwość skóry na słońce, wystąpienie łuszczycy lub zaostrzenie łuszczycy. Lek Terbinafine Aurobindo nie powinien wpływać na zdolności do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Poinformuj lekarza:

Jeśli stwierdzono uczulenie (nadwrażliwości) na terbinafinę lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Jeśli występuje: ciężka choroba nerek, ciężka choroba wątroby, łuszczyca (choroba skóry z wypukłymi czerwonymi plamami na skórze pokrytej srebrzystymi łuskami), znacznie zmniejszona liczba białych krwinek. Gdy przymujesz  ryfampicynę (zmniejsza stężenie terbinafiny w krwi); cymetydynę (lek stosowany w leczeniu wrzodów żołądka i zgagi) ; leki stosowane w leczeniu depresji, takie jak klomipramina, lofepramina lub paroksetyna; niektóre leki stosowane w przypadku choroby Parkinsona, takie jak inhibitory oksydazymonoaminowej, np. selegilina; leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi i chorób serca, takie jak atenolol lub karwedylol (leki blokujące receptory beta-adrenergiczne); doustne środki antykoncepcyjne (pigułka); flekainid i propafenon, stosowane w leczeniu arytmii serca; cyklosporynę (lek stosowany w zapobieganiu odrzuceniu organów lub tkanek po przeszczepieniu, lub w leczeniu niektórych chorób skóry, jak łuszczyca i wyprysk, lub w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów); tolbutamid stosowany w cukrzycy; triazolam stosowany w łagodzeniu lęku i (lub) problemach ze snem; terfenadynę (stosowana w katarze siennym lub innych alergiach). Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich aktulanie lub ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Gdy jesteś w ciąży lub ją podejrzewasz oraz gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.