×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Terbinafine Aurobindo - Terbinafinum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład terbinafina
Postać tabletki
Kategoria Dermatologia
Specjalności Dermatologia i wenerologia
Działanie przeciwgrzybicze

Wskazania do stosowania

Lek Terbinafine Aurobindo należy do grupy tzw. leków przeciwgrzybicznych. Jest on stosowany w leczeniu zakażeń grzybiczych skóry, w tym zakażeń na palcach dłoni, stóp, oraz paznokci.

Dawkowanie

Lek Terbinafine Aurobindo należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawkę, częstotliwość oraz okres stosowania ustala lekarz. Tabletkę należy popić pełną szklanką wody. Tabletki można zażywać z jedzeniem lub bez.  Całkowity zanik objawów zakażenia może nastąpić dopiero po wielu tygodniach od zakończenia leczenia. Terbinafina nie jest zalecana dla dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Nie wolno przerywać stosowania leku bez konsultacji z lekarzem, nawet gdy zakażenie zostało wyleczone.

Poinformuj lekarza

Jeśli stwierdzono uczulenie (nadwrażliwości) na terbinafinę lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Jeśli występuje: ciężka choroba nerek, ciężka choroba wątroby, łuszczyca (choroba skóry z wypukłymi czerwonymi plamami na skórze pokrytej srebrzystymi łuskami), znacznie zmniejszona liczba białych krwinek.

Gdy przymujesz  ryfampicynę (zmniejsza stężenie terbinafiny w krwi); cymetydynę (lek stosowany w leczeniu wrzodów żołądka i zgagi) ; leki stosowane w leczeniu depresji, takie jak klomipramina, lofepramina lub paroksetyna; niektóre leki stosowane w przypadku choroby Parkinsona, takie jak inhibitory oksydazymonoaminowej, np. selegilina; leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi i chorób serca, takie jak atenolol lub karwedylol (leki blokujące receptory beta-adrenergiczne); doustne środki antykoncepcyjne (pigułka); flekainid i propafenon, stosowane w leczeniu arytmii serca; cyklosporynę (lek stosowany w zapobieganiu odrzuceniu organów lub tkanek po przeszczepieniu, lub w leczeniu niektórych chorób skóry, jak łuszczyca i wyprysk, lub w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów); tolbutamid stosowany w cukrzycy; triazolam stosowany w łagodzeniu lęku i (lub) problemach ze snem; terfenadynę (stosowana w katarze siennym lub innych alergiach). Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich aktulanie lub ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.

Gdy jesteś w ciąży lub ją podejrzewasz oraz gdy karmisz piersią.

Skutki uboczne

Bardzo często: bóle stawów (arthralgia) oraz ból mięśni (myalgia) mogą wystąpić w połączeniu z alergiczną wysypką na skórze, wysypka, zaczerwienienie skóry ze swędzeniem i pokrzywką.

Często: ból głowy, utrata apetytu, ból brzucha, uczucie pełności w żołądku, biegunka i niestrawność (dyspepsja), mdłości (nudności), zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.

Niezbyt często: utrata lub zmniejszenie poczucia smaku.

Rzadko: występowanie reakcji alergicznych (w tym reakcje anafilaktycznych), uczucie mrowienia i kłucia (parestezje), drętwienia (niedoczulica) oraz zawroty głowy, nieprawidłowe funkcjonowanie wątroby, w tym zapalenie wątroby oraz żółtaczka (pożółknięcie skóry i oczu), zmęczenie (znużenie), złe samopoczucie.

Bardzo rzadko: zmniejszenie liczby różnych rodzajów komórek krwi, krwawienia, bóle stawów, problemy z nerkami, stany lękowe i depresja, zespół Stevensa-Johnsona (ciężka choroba z objawami obejmującymi występowanie pęcherzy na skórze, w jamie ustnej, oczach i na narządach płciowych), łysienie, toksyczna nekroliza naskórka (ciężka choroba z objawami obejmującymi występowanie pęcherzy i spełzanie skóry), zaburzenia menstruacji, takie jak nieprawidłowe krwawienia menstruacyjne, które mogą występować pomiędzy kolejnymi krwawieniami miesięcznymi raz nieregularne cykle, zawroty głowy (vertigo), ciężkie reakcje alergiczne, które powodują obrzmienie twarzy i gardła (obrzęk naczynioruchowy), zwiększona wrażliwość skóry na słońce, wystąpienie łuszczycy lub zaostrzenie łuszczycy.

Lek Terbinafine Aurobindo nie powinien wpływać na zdolności do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.