Rywastygmina Apotex - Rivastigminum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład rywastygmina
Postać system transdermalny
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Neurologia
Działanie poprawia zdolności poznawcze

Wskazania:

Leczenie zaburzeń pamięci u osób z chorobą Alzheimera.

Dawkowanie:

Zewnętrznie, według zaleceń lekarza. Należy stosować tylko jeden plaster leku Rywastygmina Apotex na raz. Przed nałożeniem kolejnego należy usunąć plaster z poprzedniego dnia. Nie należy ciąć plastra na mniejsze kawałki. Należy nalepiać tylko jeden plaster Rywastygmina Apotex na raz i należy zmieniać go na nowy po 24 godzinach. Przed nalepieniem plastra należy upewnić się, że skóra w miejscu naklejenia jest: czysta, sucha i nieowłosiona; oczyszczona z pudrów, olejków, kremów nawilżających lub płynów, które mogłyby uniemożliwiać właściwe przylepienie plastra; wolna od skaleczeń, wysypki oraz podrażnień. Zmieniając plaster należy pamiętać, by nalepiać nowy plaster w różne miejsca (na przykład jednego dnia po prawej stronie ciała, a drugiego – po lewej, jednego dnia w górnej części ciała, a drugiego w dolnej). Nie należy nalepiać nowego plastra w to samo miejsce na skórze przed upływem 14 dni.

Możliwe skutki uboczne:

Reakcja nadwrażliwości w miejscu nalepiania, taka jak pęcherze lub stan zapalny skóry, nasilenie objawów choroby Parkinsona (takich, jak drżenie, sztywność lub pociąganie nogami), zapalenie trzustki (w tym silny ból w górnej części brzucha, często z nudnościami (mdłościami lub wymiotami), szybkie lub nierówne bicie serca, wysokie ciśnienie krwi, napady padaczkowe, upadki, odwodnienie, zaburzenia czynności wątroby (zażółcenie skóry, zażółcenie białek oczu, nieprawidłowa ciemna barwa moczu lub niewyjaśnione nudności, wymioty, zmęczenie i utrata apetytu), zmiany w wynikach czynności wątroby, agresja, niepokój.   Lek Rywastygmina Apotex może powodować omdlenia lub silne splątanie. Jeżeli czujesz się słabo lub zdezorientowany, nie należy porowadzić pojazdów, obsługiwać maszyn ani wykonywać żadnych innych zadań wymagających koncentracji.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na rywastygminę lub na ktróykolwiek z pozostałych składników leku, zaburzenia rytmu serca, chorobę wrzodową żołądka, trudności w oddawaniu moczu, napady padaczkowe, astmę oskrzelową lub ciężką chorobę układu oddechowego, zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby,  drżenie mięśniowe,  reakcje żołądkowo-jelitowe takie jak uczucie mdłości, wymioty i zaburzenia czynności wątroby. Gdy przyjmujesz inne leki o podobnym działaniu. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Jeśli w trakcie leczenia zajdzie potrzeba wykonania zabiegu chirurgicznego o przyjmowaniu leku należy poinformować lekarza przed zastosowaniem znieczulenia ogólnego, ponieważ lek Rywastygmina Apotex może nasilać działanie niektórych leków zwiotczających mięśnie, stosowanych do znieczulenia ogólnego. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Stosowanie leku w okresie ciąży ograniczone jest do przypadków, gdy jest to bezwzględnie konieczne. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.