Jaydess - Levonorgestrelum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład lewonorgestrel
Postać system terapeutyczny
Kategoria Układ moczowo-płciowy i hormony płciowe
Specjalności Ginekologia i położnictwo
Działanie antykoncepcja hormonalna
Zamów w doz.pl Jaydess, 13,5 mg, system terapeutyczny domaciczny, 1 szt

Wskazania:

Antykoncepcja.

Dawkowanie:

Dopochowo. Badanie przez lekarza, poprzedzające założenie systemu może składać się z: wymazu z szyjki macicy (cytologia),  badania piersi, innych testów, np. w kierunku zakażeń, w tym w razie konieczności w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową. Lekarz przeprowadzi również badanie ginekologiczne w celu ustalenia położenia i wielkości macicy. Po badaniu ginekologicznym: przyrząd nazywany wziernikiem jest umieszczany w pochwie, szyjka macicy może być przemyta roztworem antyseptycznym. Następnie system Jaydess jest umieszczany w macicy przez cienką, giętką, plastikową rurkę (aplikator). Przed założeniem możliwe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego szyjki macicy. System Jaydess należy skontrolować 4-6 tygodni po jego założeniu, następnie regularnie przynajmniej raz w roku.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często: ból głowy, ból brzucha i (lub) miednicy mniejszej,  trądzik i (lub) tłusta skóra, zmiany krwawienia, w tym miesiączka o większej lub mniejszej intensywności, plamienie, rzadkie miesiączki i brak krwawienia, torbiel jajnika, zapalenie zewnętrznych narządów płciowych i pochwy (zapalenie sromu i pochwy). Często: nastrój depresyjny i/lub depresja, migrena, nudności, zakażenia górnego odcinka dróg rodnych, bolesne miesiączki, ból i/lub dyskomfort piersi, wypadnięcie systemu (całkowite lub częściowe), utrata włosów, upławy. Niezbyt często: nadmierne owłosienie. Rzadko: perforacja macicy. Jaydess nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na  lewonorgestrel lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku, zapalenie narządów miednicy mniejszej lub choroba ta występowała wielokrotnie w przeszłości, choroby związane ze skłonnością do zakażeń narządów miednicy mniejszej, zakażenie dolnego odcinka dróg rodnych (zakażenie pochwy lub szyjki macicy), zakażenie macicy po porodzie, aborcji lub poronieniu w ciągu ostatnich 3 miesięcy, nieprawidłowe komórki nabłonka szyjki macicy, raka lub lub podejrzenie raka szyjki macicy lub macicy, nowotwory, których rozrost jest czuły na progestageny, np. rak piersi, krwawienie z pochwy o nieznanej przyczynie, nieprawidłowości szyjki lub jamy macicy, łącznie z włókniakomięśniakami, które zniekształcają jamę macicy, choroby wątroby lub nowotwór wątroby, cukrzycę, padaczkę. Ponadto należy poinformować lekarza, jeśli którykolwiek z poniższych stanów wystąpi przed rozpoczęciem stosowania systemu Jaydess lub pojawi się po raz pierwszy w czasie stosowania systemu Jaydess:migrena zaburzeniami widzenia lub innymi objawami, wyjątkowo silny ból głowy, żółtaczka (zażółcenie skóry, białek oczu i (lub) paznokci), znaczne zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi, ciężka choroba tętnic, taka jak udar mózgu lub zawał serca.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Systemu Jaydess nie wolno stosować w okresie ciąży. Można stosować system Jaydess w okresie karmienia piersią. Lewonorgestrel (substancja czynna systemu Jaydess) wykryto w małych ilościach w mleku kobiet karmiących piersią. Jednak nie zaobserwowano żadnego szkodliwego wpływu na wzrost i rozwój niemowlęcia, ani na ilość lub jakość mleka ludzkiego.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.