Na receptę

Orlifique, 0,1 mg + 0,02 mg, tabletki powlekane, 28 szt.

tabletka

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

28,99 zł
Cena za szt.: 1,04 zł

SZYBKI ODBIÓR W APTECE
28,99 zł

Nie chcesz czekać na dostawę? Sprawdź, w której lokalnej aptece możesz zarezerwować ten produkt i odebrać go już w 30 minut!
Rezerwując produkt w tej opcji nie obowiązuje minimalna wartość zamówienia.

Dostępny w 590 aptekach .

Zarezerwuj w aptece
Ikona doz lekarz
Potrzebujesz e-recepty?

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego
 • ODBIÓR W APTECE
  Odbiór w aptece

  Sprawdź lokalizację

 • WYSYŁKA KURIEREM
  Kurier DHL
  Kurier PHARMALINK
 • ODBIÓR W PUNKCIE
  Paczkomat INPOST
  Odbiór w punkcie DHL

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

POLPHARMA SA
Pelplińska 19
83-200 Starogard Gdański

Producent

POLPHARMA S.A.
Pelplińska 19
Starogard Gdański

Opis

Orlifique to lek stosowany w zapobieganiu ciąży. Złożone tabletki antykoncepcyjne Orlifique zawierają dwa hormony żeńskie: lewonorgestrel i etynyloestradiol. W blistrze znajdują się także tabletki bez substancji aktywnych, tzw. placebo, które zastępują przerwę po 21 dniach stosowania leku. 

Skład

Substancjami czynnymi leku są lewonorgestrel i etynyloestradiol.

1 tabletka powlekana (różowa) zawiera 0,10 mg lewonorgestrelu oraz 0,02 mg etynyloestradiolu.

Substancje pomocnicze (tabletki różowe): Rdzeń: laktoza bezwodna, powidon K-30, magnezu stearynian; Otoczka: alkohol poliwinylowy, talk, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350, czerwień Allura AC (E129) lak, lecytyna sojowa, żelaza tlenek czerwony (E172), indygotyna (E132) lak.

Substancje pomocnicze (tabletki białe): Rdzeń: laktoza bezwodna, powidon K-30, magnezu stearynian; Otoczka: alkohol poliwinylowy, talk, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek podaje się doustnie, popijając tabletkę wodą, niezależnie od posiłków. Tabletki złożone Orilfique przyjmuje się codziennie o tej samej porze. Kolejność zażywania tabletek z blistra jest oznaczona strzałką i dniami tygodnia. Tabletki leku Orlifique występują w dwóch różnych kolorach (różowym oraz białym) i są umieszczone w blistrze w określonej kolejności. Każdy blister zawiera 28 tabletek.

Dawkowanie leku Orlifique to 1 tabletka dziennie, przyjmowana o tej samej porze. Nie należy mylić tabletek: należy przyjmować różowe tabletki przez pierwsze 21 dni, a następnie białe tabletki przez kolejne 7 dni. Nowy blister należy rozpocząć od razu (21 różowych, a następnie 7 białych tabletek). Nie należy zatem stosować przerwy w przyjmowaniu tabletek między dwoma blistrami.

Szczegółowe informacje dotyczące tego, w którym dniu cyklu należy rozpocząć albo kontynuować stosowanie leku znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania lub należy stosować się do wskazań lekarza.

Działanie

Działanie Orlifique polega na zapobieganiu ciąży. Zestawienie lewonorgestrelu i etynyloestradiolu, czyli dwóch żeńskich hormonów, powoduje głównie hamowanie owulacji.

Wskazania

Orlifique stosuje się w zapobieganiu ciąży, inaczej jako środek antykoncepcyjny.

Przeciwwskazania

Nie stosować Orlifique u kobiet z nadwrażliwością na etynyloestradiol lub lewonorgestrel, soję lub orzeszki ziemne, barwniki azowe lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Jednym z głównych przeciwwskazań do stosowania tabletek Orlifique jest występowanie obecnie lub w przeszłości zakrzepów krwi, szczególnie jeśli pacjentka przeszła zawał serca albo udar mózgu. Leku nie należy stosować u pacjentek, które wymagają zabiegu chirurgicznego lub nie będą mogły chodzić przez długi czas. Wśród przeciwwskazań do stosowania leku są choroby takie jak: zaburzenia krzepnięcia krwi, ciężka cukrzyca przebiegająca z uszkodzeniem naczyń krwionośnych, bardzo wysokie ciśnienie krwi, bardzo wysokie stężenie tłuszczów we krwi (cholesterolu lub triglicerydów), stan zwany hiperhomocysteinemią, choroby wątroby, zapalenie wątroby typu C, zaburzenia czynności nerek, guz wątroby (także w przeszłości), rozpoznany lub podejrzewany rak piersi lub rak narządów płciowych, krwawienia z pochwy o niewyjaśnionej przyczynie.

Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy nie stosować leku, znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Stosowanie złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, czyli również Orlifique, zwiększa ryzyko powstawania zakrzepów krwi w żyłach (żylna choroba zakrzepowo-zatorowa) lub zakrzepów krwi w tętnicach (tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe).

Poniżej zostały wymienione główne działania niepożądane Orlifique. Bardziej szczegółowa ich lista dostępna jest w ulotce dołączonej do opakowania.

Często występujące działania niepożądane wahania nastroju; depresja; ból głowy; nudności, ból brzucha; ból lub tkliwość piersi; zwiększenie masy ciała.
Niezbyt często występujące działania niepożądane zmniejszenie libido; wysypka; migrena; wymioty, biegunka; swędzenie lub wypukłe guzki na skórze; obrzęk piersi; zatrzymanie płynów.
Rzadko występujące działania niepożądane nietolerancja soczewek kontaktowych;reakcje alergiczne; zwiększenie libido; wydzielina z piersi; upławy; rumień guzowaty (charakteryzujący się występowaniem bolesnych czerwonych guzków na skórze); rumień wielopostaciowy (wysypka z zaczerwienieniem przypominającym tarcze strzelnicze lub rankami); zmniejszenie masy ciała.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Lek Orlifique zawiera laktozę, soję, lak czerwieni Allura (E129) oraz lak z indygotyną (E132). W przypadku nietolerancji niektórych cukrów przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem. Lak czerwieni Allura (E129) oraz lak z indygotyną (E132) to barwniki azowe, mogące wywoływać reakcję alergiczną. Ze względu na zawartość soi, nie należy stosować tabletek u osób z nadwrażliwością na orzeszki ziemne lub soję.

Orlifique, tak jak inne hormonalne środki antykoncepcyjne, nie zabezpiecza przed zakażeniem wirusem HIV (AIDS) ani innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Przyjmowanie leku może zwiększać ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi, ale ostateczną decyzję o możliwości jego stosowania podejmuje lekarz na podstawie wywiadu.

Podczas stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych należy systematycznie badać piersi, a jeśli pacjentka wyczuje jakiekolwiek zgrubienie powinna skontaktować się z lekarzem.

W przypadku wystąpienia zmian nastroju oraz objawów depresji podczas terapii lekiem, należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania dalszej porady medycznej.

W początkowych miesiącach przyjmowania leku mogą wystąpić krwawienia śródcykliczne, jeśli utrzymują się dłużej niż kilka miesięcy lub po kilku miesiącach lekarz powinien ustalić przyczynę.

Orlifique może wpływać na wynik niektórych badań laboratoryjnych, dlatego należy poinformować lekarza lub personel medyczny o przyjmowaniu leku.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Orlifique może wchodzić w interakcje z:

 • ombitaswirem, parytaprevirem, rytonawirem i dazabuwirem,
 • prymidonem, fenytoiną, barbituranami, karbamazepiną, okskarbazepiną, lamotryginą – leki przeciwpadaczkowe,
 • ryfamipicyną,
 • rytonawirem, newirapiną, efawirenzem, gryzeofluwiną,
 • bozentanem,
 • dziurawcem zwyczajnym (Hypericum perforatum),
 • cyklosporyną,
 • teofiliną,
 • tyzanidyną.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża:
W czasie ciąży nie wolno stosować leku Orlifique. W przypadku zajścia w ciąże podczas terapii lekiem, należy natychmiast przerwać jego stosowanie. Jeżeli pacjentka zechce zajść w ciąże powinna zaprzestać stosowania leku.

Karmienie piersią:
Nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij