Encyklopedia leków

Oksazepam TZF - Oxazepamum

Podstawowe informacje

Skład
oksazepam
Postać
tabletki powlekane
Kategoria
Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności
Psychiatria
Działanie
nasenne
przeciwlękowe
uspokajające

Doraźnie i krótkotrwale: w zaburzeniach lękowych towarzyszących nerwicom oraz innym zaburzeniom psychosomatycznym, w zaburzeniach snu o podłożu czynnościowym.

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.

Uwaga! W trakcie stosowania leku Oksazepam TZF i do 3 dni po jego zakończeniu nie należy pić żadnych napojów alkoholowych.

Gdy masz uczulenie na oksazepam lub którykolwiek składnik leku, ciężką niewydolność oddechową, napady bezdechu sennego, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, miastenię, porfirię, depresję, jaskrę. Poinformuj lekarza, jeśli masz skłonność do uzależnienień. Lek może spowodować uzależnienie.

Gdy stosujesz inne leki wpływające na ośrodkowy układ nerwowy (opioidowe leki przeciwbólowe, leki do znieczulenia ogólnego, leki psychotropowe, leki przeciwdepresyjne, leki przeciwhistaminowe, leki hipotensyjne o działaniu ośrodkowym), leki zmniejszające napięcie mięśni szkieletowych, teofilinę, leki stosowane w leczeniu parkinsonizmu (np. lewodopa). Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie lub ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.


Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Leku nie należy stosować u kobiet w ciąży. Lek nie powinien być stosowany u kobiet w okresie karmienia piersią.

Zaburzenia układu nerwowego: często - senność, spowolnienie reakcji, zawroty głowy, stany splątania i dezorientacji, osłabienie mięśni, zaburzenia ruchowe; rzadko - ból głowy. Działania te występują najczęściej na początku leczenia, u pacjentów w podeszłym wieku i z reguły ustępują w czasie trwania dalszej terapii. W przypadku nasilenia tych reakcji należy zgłosić się do lekarza. Odpowiednie zmniejszenie dawki zwykle zmniejsza nasilenie i częstość występowania tych objawów. Tak jak i po stosowaniu innych pochodnych benzodiazepin, zwłaszcza w dużych dawkach, mogą pojawić się zaburzenia mowy, zaburzenia pamięci (niepamięć następcza), zaburzenia libido.

Zaburzenia psychiczne: reakcje paradoksalne - niepokój psychoruchowy, pobudzenie i agresywność, splątanie, omamy, koszmary senne, urojenia, psychozy, drażliwość, nieodpowiednie zachowanie.
Reakcje paradoksalne najczęściej występują po spożyciu alkoholu, u pacjentów w podeszłym wieku oraz u pacjentów z chorobami psychicznymi.
Uzależnienie fizyczne i psychiczne może rozwinąć się podczas leczenia oksazepamem w dawkach terapeutycznych. Nagłe przerwanie leczenia może wywołać objawy odstawienne i bezsenność z odbicia.

Pacjenci nadużywający alkohol lub leki są bardziej podatni na rozwinięcie się uzależnienia. Podczas leczenia oksazepamem może ujawnić się wcześniej istniejąca, niezdiagnozowana depresja ze skłonnościami samobójczymi.

Zaburzenia oka: często – zamazane, podwójne widzenie.

Zaburzenia żołądka i jelit: nudności, dolegliwości żołądkowe, uczucie suchości w jamie ustnej pojawiają się rzadko.

Zaburzenia nerek i dróg moczowych: zatrzymanie moczu, nietrzymanie moczu.

Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej: drżenie mięśni, zwiotczenie mięśni.

Zaburzenia metabolizmu i odżywiania: brak apetytu.

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: ogólne osłabienie, omdlenia.

Zaburzenia układu immunologicznego: ciężkie reakcje uczuleniowe (reakcje anafilaktyczne) są bardzo rzadko opisywane.

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: alergiczne reakcje skórne (wysypki, świąd, pokrzywka).

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zaburzenia czynności wątroby z wystąpieniem żółtaczki.

Zaburzenia układu rozrodczego i piersi: zaburzenia miesiączkowania.

Zaburzenia krwi i układu chłonnego: rzadko - zaburzenia w składzie morfologicznym krwi (zmniejszenie liczby białych krwinek i granulocytów we krwi).

Lek Oksazepam TZF upośledza sprawność psychomotoryczną. W trakcie leczenia lekiem Oksazepam TZF nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych, ani obsługiwać urządzeń będących w ruchu.

Uwaga! Zapoznaj się z ostrzeżeniem
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij