Valsartan 123ratio - Valsartanum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Leczenie wysokiego ciśnienia tętniczego.  Leczenie osób po po niedawno przebytym ataku serca (zawale mięśnia sercowego). „Niedawny” oznacza okres od 12 godzin do 10 dni. Leczenie objawowej niewydolności serca.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Lek Valsartan 123ratio można stosować z posiłkiem lub bez. Lek należy stosować codziennie mniej więcej o tej samej porze, połykając tabletkę i popijając szklanką wody.

Możliwe skutki uboczne:

Często:  zawroty głowy, obniżenie ciśnienia krwi z objawami takimi jak zawroty głowy i omdlenia w czasie wstawania, lub bez takich objawów, zmniejszona czynność nerek (objawy niewydolności nerek). Niezbyt często: obrzęk naczynioruchowy, nagła utrata przytomności (omdlenia), uczucie wirowania (zawroty głowy pochodzenia błędnikowego), ostre zmniejszenie czynności nerek (objawy ostrego zaburzenia czynności nerek), kurcze mięśniowe, nieprawidłowy rytm serca (objawy hyperkaliemii), duszność, trudności w oddychaniu w pozycji leżącej, obrzęk stóp lub nóg (objawy zaburzenia pracy serca), ból głowy, kaszel, ból brzucha, nudności, biegunka, zmęczenie, osłabienie. Podobnie jak wiele innych leków stosowanych w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, lek Valsartan 123ratio może w rzadkich przypadkach powodować zawroty głowy i wpływać na zdolność koncentracji.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na walsartan lub na którykolwiek z pozostałych składników leku, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, choroby serca, aldosteronizm (chorobę, w której nadnercza wytwarzają zbyt duże ilości hormonu o nazwie aldosteron). Gdy stosujesz inne leki obniżające ciśnienie, leki zwiększające stężenia potasu we krwi (w tym suplementy potasu lub substytuty soli kuchennej zawierające potas, leki oszczędzające potas lub heparyne), niesteroidowe leki przeciwzapalne, lit (lek stosowany w leczeniu niektórych typów chorób psychicznych). Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie lub ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Lek Valsartan 123ratio nie jest zalecany we wczesnym okresie ciąży i nie wolno go stosować po 3. miesiącu ciąży. Nie zaleca się stosowania leku Valsartan 123ratio w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.