Montelukast Aurobindo - Montelukastum natricum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład sól sodowa montelukastu
Postać tabletki do żucia
Kategoria Układ oddechowy
Specjalności Alergologia
Choroby płuc
Działanie przeciwastmatyczne
przeciwzapalne

Wskazania:

Montelukast Aurobindo jest antagonistą receptora leukotrienowego, to znaczy blokuje działanie substancji zwanych leukotrienami. Leukotrieny powodują zwężenie i obrzęk dróg oddechowych. Przez hamowanie działania leukotrienów Montelukast Aurobindo łagodzi objawy astmy i pomaga kontrolować astmę. Lekarz może zlecić stosowanie leku Montelukast Aurobindo w leczeniu astmy u dziecka, w celu zapobiegania występowaniu objawów astmy w ciągu dnia i w nocy.

Dawkowanie:

Lek należy zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawkę, częstotliwość oraz okres stosowania ustala lekarza. Lek należy przyjmować nawet wówczas, gdy nie występują objawy astmy, a także w przypadku ostrego napadu astmy Leku nie należy przyjmować podczas posiłku. Lek należy przyjmować co najmniej godzinę przed lub 2 godziny po posiłku.

Możliwe skutki uboczne:

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Możliwe działania niepożądane: bardzo często: ból brzucha, pragnienie, ból głowy, zakażenie górnych dróg oddechowych; często: gorączka, biegunka, nudności, wymioty; niezbyt często: reakcje alergiczne, w tym wysypka, obrzęk twarzy, warg, języka i (lub) gardła, depresja, zawroty głowy, senność, uczucie mrowienia lub drętwienie, napady drgawek, krwawienie z nosa, suchość w jamie ustnej, niestrawność, ból stawów lub mięśni, skurcze mięśni, zmęczenie, złe samopoczucie, obrzęki; rzadko: zwiększona skłonność do krwawień, kołatanie serca, zmiany zachowania i nastroju [nietypowe sny, w tym koszmary senne, omamy, drażliwość, uczucie lęku, niepokój, pobudzenie, w tym zachowanie agresywne, drżenie; bardzo rzadko: zaburzenia snu, myśli i próby samobójcze, zapalenie wątroby, tkliwe, czerwone guzki podskórne, najczęściej występujące na goleniach (rumień guzowaty). W bardzo rzadkich przypadkach podczas stosowania leku Montelukast Aurobindo mogą wystąpić zawroty głowy i senność, które mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Poinformuj lekarza:

Jeśli masz uczulenie na montelukast lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Jeśli cierpisz na fenyloketonurię – lek zawiera aspartam. Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty. Gdy jesteś w ciąży lub ją podejrzewasz oraz gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.