Irbesartan Pfizer - Irbesartanum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład irbesartan
Postać tabletki
Kategoria Układ sercowo-naczyniowy
Specjalności Kardiologia
Działanie obniża ciśnienie tętnicze krwi

Wskazania:

Lek Irbesartan Pfizer jest stosowany: w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego krwi (pierwotne nadciśnienie tętnicze); w celu ochrony nerek u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą typu 2 i u których istnieją laboratoryjne oznaki zaburzonej czynności nerek.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Lek Irbesartan Pfizer może być stosowany w czasie posiłków lub niezależnie od nich. Należy starać się przyjmować dawkę dobową codziennie, o tej samej porze.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często: zwiększone stężenie potasu u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2 z współistniejącą chorobą nerek. Często: zawroty głowy, nudności i (lub) wymioty, uczucie zmęczenia i zwiększenie aktywności enzymów określających czynność mięśni i serca (kinaza kreatynowa) w badaniu krwi. W badaniach klinicznych u pacjentów z nadciśnieniem i cukrzycą typu 2, ze współistniejącą chorobą nerek zgłaszano również zawroty głowy oraz zmniejszenie ciśnienia tętniczego podczas zmiany pozycji z leżącej lub siedzącej na stojącą, bóle stawów i mięśni oraz zmniejszenie stężenia hemoglobiny we krwi. Niezbyt często: przyspieszenie czynności serca, uderzenia gorąca, kaszel, biegunka, niestrawność i (lub) zgaga, zaburzenia seksualne (problemy ze sprawnością seksualną), bóle w klatce piersiowej. Lek Irbesartan Pfizer nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. Jednakże, niekiedy podczas leczenia nadciśnienia tętniczego mogą wystąpić zawroty głowy lub uczucie zmęczenia. Jeśli objawy te wystąpią, należy porozmawiać z lekarzem przed przystąpieniem do prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.  

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na irbesartan lub którykolwiek z pozostałych składników leku Irbesartan Pfizer, intensywne wymioty lub biegunkę, choroby nerek, choroby serca. Gdy stosujesz preparaty uzupełniające potas, zamienniki soli kuchennej zawierające potas, leki hamujące utratę potasu (tak jak pewne leki moczopędne), leki zawierające lit. Jeśli stosujesz leki przeciwbólowe zwane niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, działanie irbesartanu może być osłabione. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie lub ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Stosowanie leku Irbesartan Pfizer nie jest zalecane we wczesnym okresie ciąży i nie wolno go stosować po trzecim miesiącu ciąży, ponieważ przyjmowanie leku w tym czasie może powodować ciężkie uszkodzenia płodu. Lek Irbesartan Pfizer nie jest zalecany do stosowania u matek w okresie karmienia piersią

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.