Diagen - Gliclazidum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład gliklazyd
Postać tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Diabetologia
Działanie obniża poziom cukru we krwi
zwiększa wrażliwość komórek na insulinę
zwiększa wydzielanie insuliny

Wskazania:

Cukrzyca typu 2 u dorosłych, gdy dieta, wysiłek fizyczny i zmniejszenie masy ciała nie są wystarczająco skuteczne.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Tabletki należy połykać w całości popijając szklaną wody, nie żuć ani nie rozgryzać. Lek należy przyjmować w czasie śniadania, najlepiej o tej samej porze każdego dnia. Ważne jest, aby w czasie leczenia lekiem Diagen nie pomijać posiłków.   Uwaga!  Należy unikać spożywania alkoholu, ponieważ alkohol może w nieprzewidywalny sposób zaburzyć kontrolę cukrzycy a nawet doprowadzić do śpiączki.

Możliwe skutki uboczne:

Często: hipoglikemia (małe stężenie cukru we krwi).Niezbyt często: ból brzucha, nudności, wymioty, niestrawność, biegunka, zaparcie (objawy te można złagodzić przyjmując Diagen razem z posiłkiem, tak jak jest to zalecane).Rzadko: zmniejszenie liczby komórek we krwi (w tym niedokrwistość), zmiany wyników badań krwi (co może powodować bladość, przedłużające się krwawienia, skłonność do siniaków, ból gardła i gorączkę) zwykle ulegają normalizacji po odstawieniu leku, reakcje skórne, jak zaczerwienienie, swędzenie i pokrzywka (wysypka), nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby, zmiany dotyczące wątroby (co może spowodować zażółcenie skóry i białkówek oczu), krótkotrwałe zaburzenia widzenia, szczególnie na początku leczenia (zależy to od zmian w stężeniach cukru we krwi).   Zdolność koncentracji lub szybkiego reagowania może zostać upośledzona w przypadku zbyt małego stężenia cukru we krwi (hipoglikemii) lub zbyt dużego stężenia cukru we krwi (hiperglikemii), lub w razie wystąpienia zaburzeń widzenia będących następstwem wyżej wymienionych stanów.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na gliklazyd, inne pochodne sulfonylomocznika, sulfonamidy lub jakikolwiek składnik preparatu Diagen, cukrzycę typu 1, ciała ketonowe i cukier w moczu, ciężkie zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby.   Gdy stosujesz inne leki obniżające wysokie stężenie cukru we krwi (doustne leki przeciwcukrzycowe) lub insulinę, leki przeciwbakteryjne (np. sulfonamidy), leki na nadciśnienie lub niewydolność serca (beta-blokery, inhibitory ACE, jak kaptopryl lub enalapryl), leki stosowane w leczeniu infekcji grzybiczych (mikonazol, flukonazol), leki stosowane w leczeniu niestrawności i choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy (antagoniści receptora H2, jak ranitydyna), leki stosowane w leczeniu depresji (inhibitory monoaminooksydazy), leki przeciwbólowe lub przeciwreumatyczne (ibuprofen, fenylobutazon), leki zawierające alkohol, leki stosowane w leczeniu chorób ośrodkowego układu nerwowego (chlorpromazyna), leki hamujące zapalenie (glikokortykosteroidy), leki stosowane w leczeniu astmy (salbutamol podawany we wstrzyknięciu), leki stosowane w chorobach piersi, obfitych krwawieniach miesiączkowych i endometriozie (danazol). Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie lub ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Nie zaleca się stosowania leku Diagen w czasie ciąży. W przypadku planowania ciąży lub zajścia w ciążę należy powiadomić o tym lekarza prowadzącego. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.