Valsotens - Valsartanum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład walsartan
Postać tabletki powlekane
Kategoria Układ sercowo-naczyniowy
Specjalności Kardiologia
Działanie obniża ciśnienie tętnicze krwi
Zamów w doz.pl Valsotens,160 mg, tabletki powlekane, 28 szt.

Wskazania:

Leczenie wysokiego ciśnienia krwi. Leczenie osób po niedawno przebytym ataku serca ("niedawny" oznacza okres od 12 godzin do 10 dni). Leczenie objawowej niewydolności serca.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Lek Valsotens można stosować z posiłkiem lub bez posiłku. Lek Valsotens należy zażywać każdego dnia w przybliżeniu o tej samej porze.

Możliwe skutki uboczne:

Często: zawroty głowy, zawroty głowy związane z pozycją ciała, niskie ciśnienie krwi z objawami, takimi jak zawroty głowy, zaburzenia czynności nerek (objawy zaburzeń czynności nerek). Niezbyt często: reakcja alergiczna, nagła utrata przytomności, uczucie wirowania, ciężkie zaburzenia czynności nerek (objawy ostrej niewydolności nerek), skurcze mięśni, zaburzenia rytmu serca (objawy hiperkaliemii), duszność, trudności z oddychaniem podczas przyjmowania pozycji leżącej, obrzęk stóp lub nóg (objawy niewydolności serca), ból głowy, kaszel, ból brzucha, nudności, biegunka, uczucie zmęczenia, osłabienie.   Podobnie jak wiele innych leków stosowanych w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, lek Valsotens może w rzadkich przypadkach powodować zawroty głowy i wpływać na zdolność koncentracji.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na walsartan lub na którykolwiek z pozostałych składników leku Valsotens, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, choroby serca, wysoki poziom potasu we krwi, aldosteronizm (chorobę, w której nadnercza wytwarzają zbyt duże ilości hormonu o nazwie aldosteron), znaczną utratę płynów.   Gdy stosujesz inne leki obniżające ciśnienie krwi, leki moczopędne, leki zwiększające ilość potasu we krwi (suplementy potasu lub substytuty soli kuchennej zawierające potas, leki oszczędzające potas i heparynę), niesteroidowe leki przeciwzapalne, lit (lek stosowany w leczeniu niektórych chorób psychicznych). Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie i ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Lek Valsotens nie jest zalecany we wczesnym okresie ciąży i nie wolno go stosować u pacjentek po 3. miesiącu w ciąży. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.