Simvastatin Pfizer - Simvastatinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Leczenie pierwotnej hipercholesterolemii lub mieszanej dyslipidemii, jako uzupełnienie diety, jeśli reakcja na dietę i inne metody niefarmakologiczne (np. ćwieczenia fizyczne, zmniejszenie masy ciała) jest niewystarczająca. Zapobieganie chorobom serca i naczyń. 

Dawkowanie:

Doustne. Stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Uwaga! W trakcie leczenia nie zaleca się pić soku grejpfrutowego. Nie zaleca się podawania leku osobom poniżej 18 roku życia. Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania leku w tej grupie pacjentów nie zostały ustalone. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem. 

Możliwe skutki uboczne:

Zwiększenie aktywności aminotransferaz, miopatia (zależna od dawki). Zaburzenia żołądkowo- jelitowe (bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia), osłabienie i bóle głowy. Mogą również wystąpić nudności, biegunka, osutka, świąd skóry, wypadanie włosów, zawroty głowy, skurcze mięśni, zapalenie trzustki, parestezje, neuropatia obwodowa, wymioty, niedokrwistość. Odnotowano rzadkie przypadki rabdomiolizy i zapalenia wątroby (żółtaczka). Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn. 

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwosc na symwastatynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Gdy masz choroby wątroby lub utrzymujące się niewyjasnione, zwiększenie aktywnosci aminotransferaz w surowicy, miopatię, rabdomiolizę. Gdy masz ciężką niewydolność oddechowa,  zaburzenia czynności nerek,  choroby tarczycy (niedoczynność tarczycy),  ból, tkliwość lub osłabienie mięśni  podczas przyjmowania leku z grupy statyn (grupa leków zmniejszających stężenie cholesterolu)  lub fibratów (leki zmniejszające stężenie lipidów we krwi);  Gdy spożywasz duże ilości alkoholu (alkoholizm);  Gdy planujesz zabieg operacyjny . Gdy przyjmujesz jednocześnie itrakonazol, ketokonazol, flukonazol. pozakonazol, inhibitory proteaz HIV, erytromycynę, klarytromycynę, telitromycynę nefazodon. 

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.