Encyklopedia leków

Fluxemed - Fluoxetinum

Podstawowe informacje

Skład
fluoksetyna
Postać
kapsułki twarde
Kategoria
Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności
Psychiatria
Działanie
przeciwdepresyjne

Dorośli: Depresja, natrętne myśli i zachowania obsesyjne, żarłoczność (przymus objadania się).
Dzieci i młodzież w wieku 8 lat i powyżej: Epizody depresji o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego, gdy objawy depresji nie ustępują po 4-6 sesjach psychoterapii. U dzieci i osób młodym z depresją o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego lek Fluxemed należy stosować tylko w połączeniu z jednoczesną terapią psychologiczną. 

Doustne. Lek Fluxemed należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. 

Gdy masz reakcję alergiczna na fluoksetynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; Gdy zażywasz leki przeciwdepresyjne, leki przeciwparkinsonowskie, antybiotyki (np.
linezolid) lub leki należące do grupy inhibitorów monoaminooksydazy (MAO) lub gdy w ciągu ostatnich dwóch tygodni stosowałeś nieodwracalne inhibitory MAO (np. tranylcyprominę, selegilinę). Nie należy stosować żadnego z inhibitorów MAO przez następne 5 tygodni po zakończeniu leczenia lekiem Fluxemed.
Gdy masz cukrzycę, drgawki, padaczke, zaburzenia pracy wątroby, nerek lub serca 
Gdy występowała lub występuje u Ciebie mania, skłonność do krwawień;
Gdy stosujesz leki lub preparat ziołowy zawierający ziele dziurawca (Hypericum perforatum).
Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży albo karmisz piersią

 

 Lek Fluxemed może pogarszać zdolność oceny sytuacji, zdolność myślenia i sprawnośc motoryczną. Należy to uwzględnić, wykonując czynności wymagające zwiększonej uwagi,jak np. prowadzenie pojazdów lub obsługa urządzeń mechanicznych w ruchu.

Ogólne: nadwrażliwość i reakcje alergiczne, takie jak świąd, wysypka, pokrzywka z gorączką, czasem z obrzękiem skóry, błon śluzowych i innych części ciała, zapalenie naczyń, gorączka, ból stawów; dreszcze, podrażnienie skóry po ekspozycji na silne światło słoneczne; w bardzo rzadkich przypadkach zespół Lyell’a (niebezpieczny stan przebiegający z zakażeniem skóry).
Układ pokarmowy: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, jak biegunka, nudności, wymioty, niestrawność, trudności w połykaniu, zaburzenia smaku; suchość jamy ustnej; rzadko nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby oraz bardzo rzadko przypadki odczynów wątrobowych. Układ nerwowy. ból głowy, zaburzenia snu (np. niezwykłe sny, bezsenność), zawroty głowy, zmniejszenie masy ciała, zmęczenie, senność i ospałość, nadmierna wesołość; nieprawidłowe krótkotrwałe ruchy, takie jak drganie mięśni, zaburzenia koordynacji ruchów mięśni, drżenie, skurcze mięśni, drgawki, niepokój psychoruchowy; odnotowano omamy, reakcje maniakalne, dezorientacja, pobudzenie, lęk i nerwowość, zaburzenia koncentracji i procesów myślowych, napady paniki, ale objawy te mogą być wynikiem choroby podstawowej; bardzo rzadko zespół serotoninergiczny z takimi objawami, jak wysoka gorączka, drgania mięśni, dezorientacja i lęk. Układ moczowo-płciowy: trudności w oddawaniu moczu, częste oddawanie moczu. Układ rozrodczy: opóźnienie lub brak orgazmu, przedłużający się wzwód prącia, mlekotok. Różne: łysienie, ziewanie, zaburzenia widzenia, jak nieostre widzenie, rozszerzenie źrenic, pocenie się, rozszerzenie naczyń, bóle stawów, bóle mięśni, spadki ciśnienia tętniczego krwi, wybroczyny; w rzadkich przypadkach krwotoki z dróg rodnych, krwawienia z przewodu pokarmowego oraz inne krwawienia w obrębie skóry lub błon śluzowych; może wystąpić zmniejszenie stężenia sodu we krwi, szczególnie u pacjentów w podeszłym wieku, przyjmujących leki moczopędne lub z niedoborem płynów z innych przyczyn. Układ oddechowy: zapalenie gardła i trudności w oddychaniu; rzadko opisywano zapalenia tkanki płucnej.
Dzieci i młodzież (8-18 lat) fluoksetyna może spowalniać wzrost oraz prawdopodobnie opóźniać dojrzewanie płciowe.
 

Uwaga! Zapoznaj się z ostrzeżeniem
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij